piątek, 2 grudnia 2011

Z POLICJI. Tragiczny wypadek na berlince

TRAGICZNY WYPADEK NA BERLINCE

POLICJANCI ZE STAROGARDU GDAŃSKIEGO WYJAŚNIAJĄ OKOLICZNOŚCI TRAGICZNEGO W SKUTKACH WYPADKU DROGOWEGO DO JAKIEGO DOSZŁO WCZORAJ POPOŁUDNIU NA DRODZE KRAJOWEJ NR 22. W WYNIKU POTRĄCENIA PRZEZ SAMOCHÓD OSOBOWY ŚMIERĆ PONIÓSŁ 73-LETNI MĘŻCZYZNA.

Wczoraj po południu dyżurny ze Starogardu Gdańskiego otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszego. Do wypadku doszło kilka minut po godzinie 17.00 na ulicy Zblewskiej. Skierowani w ten rejon policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i ustalili świadków wypadku. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że do wypadku doszło, gdy 73-letni pieszy próbował przedostać się na przeciwną stronę drogi. Mężczyzna wpadł pod jadącego w kierunku Chojnic osobowego dodge"a. Badanie alkomatem wykazało, że 31-letni kierowca tego pojazdu był trzeźwy. Ciężko ranny pieszy trafił do szpitala. Obrażenia, jakich doznał potrącony mężczyzna, okazały się śmiertelne. Obecnie starogardzcy funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego tragicznego w skutkach wypadku.

Policjanci przypominają, że jesienią i zimą wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Jest to okres szczególnie niebezpieczny dla pieszych i kierujących jednośladami. Stają się oni słabo widoczni, a tym samym prawdopodobieństwo potrącenia ich przez pojazd znacząco wzrasta. Zarówno kierujący, jak i piesi muszą czym prędzej dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności. Błędy kierowców, ale też niewłaściwe zachowanie pieszych to główna przyczyna wypadków drogowych. Piesi powinni przestrzegać kilku elementarnych zasad:
- chodzić właściwą stroną drogi, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd,
- korzystać z pobocza, jeżeli nie ma chodnika, ale w taki sposób aby nie powodować zagrożenia i zmuszać innych uczestników ruchu do gwałtownych manewrów,
- przechodzić w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, zachować szczególną ostrożność podczas przekraczania jezdni,
- warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza.
Nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo tyczy się kierowców, którzy powinni zachować maksimum ostrożności, tj.: zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia w miejscu dozwolonym nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, gdzie może łatwo dojść do potrącenia nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej przede wszystkim wykazać się zmysłem rozwagi i jazdy z dozwolona prędkością.


NIETRZEŹWY KIEROWCA FORDA UDERZYŁ W SKLEP


POLICJANCI Z KALISK ZATRZYMALI NIETRZEŹWEGO KIEROWCĘ FORDA, KTÓRY ZJECHAŁ Z DROGI I ROZBIŁ AUTO NA SCHODACH PROWADZĄCYCH DO SKLEPU. MIESZKANIEC GMINY ZBLEWO MIAŁ W SWOIM ORGANIZMIE PONAD 1,5 PROMILA ALKOHOLU. RANNY MĘŻCZYZNA TRAFIŁ DO SZPITALA. NIEBAWEM 21-LATEK USŁYSZY ZARZUTY DOTYCZĄCE KIEROWANIA POJAZDEM W STANIE NIETRZEŹWYM. ZA POPEŁNIENIE TEGO PRZESTĘPSTWA GROZI KARA DO 2 LAT WIĘZIENIA.


Wczoraj kilka minut przed północą policjanci z Kalisk udali się do miejscowości Białachowo, gdzie osobowy ford zjechał z drogi i uderzył w schody prowadzące do sklepu. Interweniujący w tej sprawie policjanci ustalili, że kierowca rozbitego pojazdu spożywał wcześniej alkohol. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych kartotekach okazało się, że 21-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ranny mężczyzna trafił do szpitala. Obecnie śledczy wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Niebawem kierowca forda usłyszy zarzuty dotyczące kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto mężczyzna ukarany zostanie za jazdę bez wymaganych uprawnień. Grozi za to mandat karny w wysokości 500 zł.
mł. asp. Marcin Kunka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz