sobota, 18 sierpnia 2012

Przeminął, przejechał, popędził 15. Kociewsko-Borowiacki Rajd Rowerowy

Jubileusz - słowo raczej pasujące do początków cyklizmu niż do nowocześnie rozwiniętej turystyki rowerowej. Wielu ze stałych bywalców ma sentyment do tej imprezy wpisanej w regionalny kalendarz. Czule traktują swe wysłużone, lecz sprawdzone, niezawodne bicykle. Ci, którzy po raz pierwszy pojechali z nami, przywieźli ze sobą specjalistyczny sprzęt wyczynowy. Jedni mają tradycyjne mapy, inni systemy GPS. Chyba jednak nikt podróżując z nami na rowerze z 1998 roku nie dzieli już kliszy na klatki. Rozwój i dostatek rekreacyjnej Polski, Pomorza i pogranicza kociewsko-borowiackiego widać po strojach, pojazdach i niezliczonych możliwościach zachowania wspomnień.

Od 15 lat zawsze w pierwszej połowie sierpnia po pograniczu kociewsko-borowiackim krąży przez dwa dni peleton miłośników aktywnego spędzenia czasu na dwóch kółkach i w czasie dwóch wakacyjnych dni na Kociewiu.W minioną sobotę i niedzielę 11 i 12 sierpnia Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zorganizowała piętnastą, jubileuszową edycję tego wydarzenia. Start na starogardzkim rynku zgromadził dziewięćdziesięciu uczestników.

Każdy z nich został wyposażony w pamiątkową kamizelkę odblaskową i pamiątkowy znaczek. Tuż po obowiązkowych zapisach kapryśna dotąd pogoda zmieniła się w aurę do samego końca sprzyjającą rowerzystom.

Pierwszego, 53-kilometrowego dnia rajd gościł w świetlicy w Grabowie, posilił się w Ocyplu obiadem, by na kolację wraz z noclegiem dotrzeć do Kalisk. Niedzielnym przedpołudniem w porze drugiego śniadania rajd odwiedził punkt informacji turystycznej w Wilczych Błotach. Po ponad 40 kilometrach 15. Kociewsko-Borowiacki dotarł do starogardzkiego parku nad Wierzycą.

I rozpoczęły się wspomnienia oraz podsumowania: - Perfekcyjna organizacja i świetne towarzystwo. Tempo mogło być nieco wolniejsze, ale rozumiemy, że Kociewskie Trasy Rowerowe mogą ponieść uczestników - mówi z uśmiechem jedna z uczestniczek. - Taki rajd to jak dobre połączenie sportu, rekreacji, turystyki i biwakowej przygody - dodaje po chwili.

Jubileuszowych piętnaście edycji za nami. Trzymajmy kciuki, aby za trzy lata rajd stał się pełnoletnim.
Dobrą wróżbą niech będzie osiemnaście najróżniejszych wsi, miejscowości i miast, z których tym razem przyjechali rowerzyści: Kaliska, Lisewo Malborskie, Tczew, Czarna Woda, Starogard Gdański, Turze, Rumia, Kościelna Jania, Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Warszawa, Pelplin, Smętowo Graniczne, Stara Kiszewa, Małe Stawiska, Czaple, Zblewo, Kmiecin…


Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE

ul. 30 Stycznia 4

83-110 Tczew

tel. 58 531 37 41

info@kociewie.eu

Organizację rajdu wsparły: Miasto Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański, Gmina Kaliska, Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach, Zespół Szkół Publicznych w Kaliskach, Gmina Zblewo, Gmina Skórcz i Gmina Bobowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz