czwartek, 23 sierpnia 2012

STARY LAS. Zakończenie jednego z najważniejszych projektów województwa pomorskiego


Oddanie do użytku Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie


Zakończyły się prace budowlane i wyposażeniowe Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Starym Lesie, koło Starogardu Gdańskiego. W ten sposób dobiegł końca trwający ponad dwa lata proces powstawania nowoczesnego zakładu zagospodarowania opadów, który obsługuje południową część województwa pomorskiego. Maszyny i urządzenia zainstalowane w zakładzie pomyślnie przeszły próby techniczne - tym samym ZUOK w Starym Lesie można oddać do użytku.


Oddanie Zakładu w Starym Lesie do użytku nastąpi w poniedziałek, 27 sierpnia 2012 r., o godz. 11.30. Przewidziano m. in. spacer po Zakładzie, wraz z możliwością obejrzenia pracujących maszyn i urządzeń oraz jego najważniejszych miejsc, takich jak sortownia, kompostownie czy kwatery składowe. Niewątpliwą atrakcją spotkania będzie pokaz "pracy" sokołów "zatrudnionych" do utrzymywania innego ptactwa w bezpiecznej odległości od Zakładu.


W spotkaniu na terenie Zakładu wezmą udział zaproszeni gości, wśród których znajdą się m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk Prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz. Gospodarzem spotkania będzie Zarząd Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych "Stary Las" Sp. z o.o.


Lokalizacja ZUOK w Starym Lesie

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych "Stary Las" położony jest około 4,5 km na zachód od Starogardu Gdańskiego i około 3,5 km na północ od drogi łączącej Starogard Gdański z Chojnicami. Najdogodniejszy dojazd do Zakładu ze Starogardu Gdańskiego wiedzie przez wieś Stary Las nową drogą wybudowaną w ramach realizacji Projektu.


Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Starym Lesie to jeden z najważniejszych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską na terenie województwa pomorskiego. Realizacja projektu "Racjonalizacja gospodarki odpadami poprzez budowę Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych "Stary Las"" pod Starogardem Gdańskim rozpoczęła się w grudniu 2009 roku i trwała do końca lipca 2012 r. Budowa zakładu stała się możliwa dzięki współpracy 20 gmin (powiatu starogardzkiego: Gmina Bobowo; Miasto Czarna Woda; Gmina Kaliska; Gmina Lubichowo; Gmina Osieczna; Gmina Osiek; Gmina Skarszewy; Gmina Skórcz; Miasto Skórcz; Gmina Smętowo Graniczne; Gmina Starogard; Miasto Starogard Gdański; Gmina Zblewo, powiatu kościerskiego: Gmina Karsin; Gmina Kościerzyna; Miasto Kościerzyna; Gmina Liniewo; Gmina Nowa Karczma; Gmina Stara Kiszewa oraz powiatu gdańskiego: Gmina Przywidz) oraz dofinansowaniu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.


Więcej informacji na www.starylas.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz