poniedziałek, 5 października 2015

Skarszewy. Ukraińscy konserwatorzy kończą odbudowę Baszty Skazańców [fotoreportaż)Pod hasłem "Skarszewy" Wikipedia podaje w rozdziale "zabytki" co następuje:
Najważniejsze obiekty zabytkowe:


- znaczne fragmenty murów miejskich z XIV/XV wieku stanowiące najokazalszą kamienną budowlę obronną z czasów średniowiecza na Pomorzu Gdańskim.
- od strony południowej miasta: Baszta Skazańców, Baszta Wysoka, Baszta Szkolna z wbudowanym w nią osiemnastowiecznym budynkiem i fragmenty baszt przy ulicy Rzecznej.
- pozostałości gotyckiego Zamku Wysokiego z XIII wieku z zachowanymi średniowiecznymi piwnicami i ścianami parteru. W ścianie dwa polne kamienie wmurowane przez Krzyżaków na pamiątkę zwycięstwa nad husytami w 1433.
- XIV-wieczny gotycki kościół farny pw. św. Michała Archanioła z barokowym i rokokowym wyposażeniem oraz interesującymi pamiątkami po rodzie Wybickich, w latach 1551-1594 w rękach protestantów. W 1712 w wyniku pożaru zawaliło się gotyckie sklepienie i pierwotna gotycka wieża kościoła, którą odbudowano w 1714. Ponowna konsekracja świątyni nastąpiła 18 czerwca 1758.

Trochę Wikipedia przesadziła z tą "najokazalszą kamienną budowlę obronną z czasów średniowiecza na Pomorzu Gdańskim" i basztami. Należałoby zaznaczyć, że obecnie stan tej budowli jest beznadziejny, a baszty znajduj Wysoka i Szkolna znajdują się stanie rozkładu (patrz: zdjęcia i linki). Cieszy, że po latach nicnierobienia wreszcie się kawałek muru odnawia, a raczej odbudowuje.Fot. Tadeusz Majewski

O stanie prac w czerwcu w materiale pt. Belz- Bełz. Ukraińsko-polskie rozmowy przy baszcie Skazańców w Skarszewach


O stanie Baszty Szkolnej w reportażu pt. Spotkania z zabytkami. Mur lang idzie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz