wtorek, 24 lutego 2004

Żeby więcej się rodziło

Zimą Ocypel (gm.Lubichowo), nieformalna stolica powiatu. Sołtys Roman Dolewski (na zdjęciu z żoną Edytą i najmłodszym wnukiem Dominikiem) z dumą wymienia że w bieżącym roku zbudowano boisko przyszkolne, postawiono scenę i ławki. Wszystko to ruszyło na przełomie 2002/2003 roku dzięki sponsorom.


- Na spacerze poznałem pana Kopczyńskiego, który ma w Ocyplu domek przy jeziorze. Wykupił koło straży działkę i prawdopodobnie wybuduje restaurację. Latem przewija się tu dużo turystów ,a nie ma gdzie porządnie zajeść. Obserwuje się tu również duży ruch budowlany.

Teraz wieś jest dużo większa jak 20 lat temu. Wtedy numerów było 100, w tej chwili jest 200. Oczywiście część turystycznych. Sezon trwa od czerwca do września. Pozostała część roku jest martwa.

Plany na ten rok są dość ambitne - przydałoby się boisko. Chcielibyśmy wybudować pomost z prawdziwego zdarzenia przy dużym jeziorze i odnowić bożą mękę na wzór tej, jaka stała przed wojną światową. Kolejka turystyczna też by się przydała, tylko trzeba zachęcić do inwestowania. Jest świetlica w remizie, ale brk salki sportowej.Bardzo mile widziany sponsor.

Jest tu sześć czystych jezior, lasy, grzyby, jagody. Miło by było, gdyby osiedlili się tutaj lekarze, inżynierowie, architekci i żeby rodziło się więcej dzieci, bo jak tak dalej pójdzie, to zamkną nam szkołę. Kiedyś, jak nie było telewizorów i się nie gapili, to dzieci było więcej. Za umieranie też słabo się biorą. Naciskali, żeby zrobić cmentarz. Jak powstał, to przestali umierać - śmieje się sołtys.

Klalendarz imprez :

maj - festiwal piosenki dziecięcej szkół gminy Lubichowo,
czerwiec (24 lub 26)- Sobótka - rozpoczęcie sezonu. 10 lipiec - festyn rodzinny organizator OSP Ocypel, Dom Dziecka Tczew, 17 lipiec - festyn rodzinny - GOK Lubichowo; zawody pływackie - duża wyspa, pomost ośrodka wypoczynkowego przy współudziale GOK i Policji Wodnej w Ocyplu; 14 sierpień - Biesiada Wiejska Ocypel Dom Dziecka Tczew, OSP Ocypel, ośrodki wczasowe, które zoranizują zawody kajakowe przy współudziałe Policji Wodnej oraz GOK-u Lubichowo (zakupi nagrody dla zwycięzców); 28 sierpień - festyn rodzinny. "Zakończenie sezonu 2004 w Ocyplu", organizator, Dom Dziecka Tczew, wycieczki nocne nad jezioro Święte - organizator GOK Lubichowo, rada sołecka Ocypel, występ gawędziarza przy ognisku i pieczenie kiłbasek; turnieje piłki koszykowej na boisku w Ocyplu - organizator GOK Lubichowo.

Więc przyjedź do Ocypla bo warto!

Na zdjęciach festyn w Ocyplu latem 2003 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz