wtorek, 14 lipca 2009

Co w nr 2 pisma "Kociewiacy.pl"

Od wczoraj w sieci Kolportera S.A. można nabyć numer 2 dwutygodnika "Kociewiacy.pl" (zerówka, poświęcona w całości Skórczowi z okazji 75-lecia przyznania praw miejskich, jest do ściągnięcia w formacie PDF w portalu). Krótko - co w tym numerze znajdziecie:

W Obozinie zrobili kawałek westernu
Jacek Legawski spędził sporo czasu na Dzikim Zachodzie, gdzie grupa Białych wznosiła miasteczko. Przeprowadził wywiady m.in. z szeryfem i Indianami. Zrobił sążnisty fotoreportaż, w którym pokazał, jak mała wieś, a ścisle mówiąc sołtys (szeryf) i kilku ludzi mających pasję realizuje świetny pomysł. Zdjęcia z imprezy Piknik Country 2009 już są w portalu.


Stara Kiszewa - pogranicze z granica na Wierzcy?
Tadeusz Majewski w reportażu o Starej Kiszewie szuka prawdy o granicy regionów Kaszub i Kociewia. Według wypowiedzi wielu osób, w tej miejscowości po jednej stronie Wierzycy mieszkają Kaszubi, po drugiej Kociewiacy. Czy to prawda?

Czas na prokuratora
Afera gruntowa w Starogardzie? Od kilku tygodni na osiedlu Piastów w Starogardzie wrze. Powód? Władze miasta za niewielkie pieniądze bezprzetargowo sprzedały działkę miejską, na której poszerzona będzie inwestycja polegająca m,in. na budowie hipermarketu. Obszerne omówienie tematu, wypowiezi prezydenta stolicy Kociewia, prezesa SM Kociewie i przewodniczącego Komisji Infrastruktury RM.


Publicystka
W strone tożsamości pomorskiej
Andrzej Grzyb po raz kolejny porusza kwestę, kim jesteśmy. Mieszkańcy Żuław, Powiśla, Kociewiacy, Kaszubi... Czy między mieszkańcami tych regionów są sztywne granice...

Każdy z nas miał swoje cztery kółka
Basia Dembek-Bochniak rozwnięła wcześniejszy temat, o którym już pisała. Chodzi o pierwsze kółka w zyciu człowieka czyli... wózki. Tekst bogato ilustrowany starymi zdjęciami. Wiele spostrzeżeń autorki niby żartobliwych skłania do refleksji nad tym, czy wózki mają jakiś wpływ na rozwój dziecka.

Felietony
Kociewiacy na wyjazdach
Na razie somy w pokoju. Basia Dembek-Bochniak pisze o rozmowach smsowych Kociwwaków spędzających czas w Egipcie.
Krzysztof Kłos w tekscie "Dóner kebap" a kurczak z białym sosem i ryżem z pasją atakuje tych, którzy naśladują obcych, nie zauważając, że nasze jest lepsze. Chodzi mu oczywiście o gastronomię.

Spacerując po ogrodach pana Huberta
Piotr Madanecki dalej oprowadza nas po Frank-raju koło Kalisk. Ściśle mówiąć, po Ogrodach Polskich, które zbudował tu Hubert Kopciowski. Piotr zagląda tez do palmiarni, nowym i ciekawym obiekcie tego ciągle mało znanego miejsca do zwiedzania.

Moje wspomnienia
Stanisław Fotta urodził się w Bytoni (gm. Zblewo). Pozostawił po sobie bardzo ciekawe wspomnienia. W pierwszej części opowiada o przedwojennym Kocborowie - szpitalu i samowystarczalnym miasteczku. W opowieści jest sporo nowych szczegółów na temat szpitala i wiele bardzo ciekawych refleksji na temat życia.

Prawdopodobnie najsilniejsi bracia w Polsce
Tadeusz Majewski w reportażu o trzech braciach Herlodach ze Zblewa szuka odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięła siła u trzech ludzi wcale nie wysokich. normalnie zbudowanych. Siła, dzięki krórej bracia zdobywaja medale na mistrzostwach świata i którym ostrożnie na powitanie trzeba podawać rękę, bo może zaboleć.

Goście z Litwy na smętowskiej ziemi
Regina Kotłowska oprowadza młodzież z Litwy po smętowskiej ziemi. Wcześniej była wizyta młodzieży na Litwie. W obu przypadkach autorka dzieli się ciekawymi spostrzeżeniami na temat tu i tam.

Prawdziwe talenty zawsze wypłyną
Wokół sportu. Jacek Legawski wspomina generację wspaniałcyh wuefistów, których wychowankowie odnosili spore sukcesy na róznych arenach. I zadaje pytanie, dlaczego ze starogardzkiej części Kociewia wybiło się tak niewielu (olimpijczycy, mistrzowie Polski).

Historia
Obozin na przełomie 1772 - 1773 i z dziejów Obozina
Krzysztof Kowalkowski znowu zaskakuje wiedzą na temat miejscowości Kociewia. W dwóch materiałach o Obozinie drobiazgowo odsłania dzieje tej wsi. Przy okazji obala mit o gotyckim kosciółku (stoi neogotycki).

Dwutygodnik "Kociewiacy.pl" - do kupienia w kioskach i sklepach zaopatrywanych w prasę przez Kolportera S.A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz