czwartek, 16 lipca 2009

OWOCNA WIZYTA NA LITWIE

W dniach 19- 22 kwiecień delegacja samorządowców Gminy Smętowo Graniczne gościła w rejonie solecznickim na Litwie. Celem wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami.

Pierwsze kontakty rejonu solecznickiego i Smętowa Granicznego zostały nawiązane przed kilkoma laty. Niejednokrotnie artyści z Litwy uczestniczyli w imprezach organizowanych przez obecną wójt panią Zofię Kirszenstein. Pomoc Polakom mieszkającym w tym rejonie okazali już wcześniej uczestnicy wycieczki ze Smętowa do Wilna zawożąc odzież, książki, podręczniki, zabawki i słodycze.

Pierwszy dzień na Litwie delegacja spędziła w miejscowości Ejszyszki. W miejscowym polskim gimnazjum w czasie spotkania z dyrektorem Robertem Śliżewskim omówiono możliwości współpracy między szkołami. Dyrektor, Stanisław Ciesielski, przedstawił multimedialnie Zespół Kształcenia i Wychowania w Smętowie Granicznym. Następnie delegacja odbyła wycieczkę po najciekawszych miejscach Ejszyszek. W Domu Polskim po koncercie miejscowego zespołu, zaśpiewały "nasze panie" z KGW. Wizytę zakończyła pani wójt zaproszeniem zespołu na festiwal do Smętowa.

Następnego dnia delegacja spotkała się z merem rejonu solecznickiego Leonardem Talmontem. W spotkaniu uczestniczyli również wicemer Zdzisław Palewicz oraz kierownicy wydziałów administracji samorządu. Omówione zostały możliwości współpracy. Rozmowy dotyczyły współdziałania w dziedzinie wzajemnej promocji, oświaty i edukacji, sportu i turystyki, kultury i sztuki, pomocy charytatywnej , ochrony środowiska.Delegaci zapoznali się ze strukturą administrowania regionu. W dalszej części wizyty delegacja odwiedziła Gimnazjum im. J. Śniadeckiego, Centrum Zajęciowe dla Osób z Zaburzeniami Intelektualnymi i Centrum Usług Socjalnych. Pobyt na Litwie zakończył się długim spacerem po przepięknym Wilnie!

Plan współpracy między samorządami zostanie sporządzony w najbliższym czasie. Już dziś wiemy, że 14 dzieci, mieszkańców Ejszyszek, spędziło tydzień wakacji w naszej gminie.

Wyjazd, zdaniem uczestników, był wielkim wydarzeniem i obudził chęć wsparcia rodaków żyjących na Litwie. Mamy nadzieję na zawarcie zwykłych ludzkich znajomości i przyjaźni między mieszkańcami gminy Smętowo i Rejonu Solecznickiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz