środa, 1 lipca 2009

Pierwsza konferencja w szpitalu

Pierwsza konferencja w szpitalu
O badaniach położnic i współpracy epidemiologów z ginekologami

W drugim tygodniu czerwca w Specjalistycznym Szpitalu św. Jana w Starogardzie Gd. odbyło się rozpoczynające cykl seminariów specjalistycznych spotkanie dla lekarzy ginekologów, położników i neonatologów.
Z uwagi na temat - "Zakażenia i infekcje u ciężarnych i położnic na Kociewiu" - zaproszono także mikrobiologów oraz epidemiologów. Gośćmi specjalnymi byli . n. med. Krzysztof Preis - Konsultant Wojewódzki ds. Położnictwa i Ginekologii oraz dr n. med. Alfred Samet - Konsultanta Wojewódzkiego ds. Epidemiologicznych.

Z inicjatywą organizowania cyklu spotkań wyszedł dr Piotr Minowski - Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Starogardzie Gd. Zaproszeni lekarze mieli możliwość wysłuchania niezwykle interesującego wykładu dr n. med. Alfreda Sameta - Konsultanta Wojewódzkiego ds. Epidemiologicznych na temat: "Zakażenia i infekcje u ciężarnych i położnic na Kociewiu". Zaproszenie do udziału w konferencji przyjął także prof. n. med. Krzysztof Preis - Konsultant Wojewódzki ds. Położnictwa i Ginekologii, który omówił sprawy bieżące.

Jednym z celów spotkania, poza możliwością wysłuchania wykładu, było podjęcie próby zintegrowania środowiska lekarzy ze szpitala i spoza szpitala, a także poinformowanie lekarzy o sprawach bieżących oddziału - w tym o ofercie medycznej.
Zamysłem dr Minowskiego jest organizowanie cyklicznych spotkań, na których omawiane będą bieżące sprawy i problemy z praktyki lekarskiej, bo jak mówi dr Minowski wszyscy lekarze mają ten sam cel: lepiej, skuteczniej leczyć i działać zgodnie, uzupełniając się wzajemnie.

- Pacjentki szpitala najczęściej były wcześniej pod opieką lekarzy z przychodni publicznych i prywatnych (także prywatnych gabinetów ginekologicznych) i po pobycie w naszym szpitalu ponownie pod ich opiekę wracają, więc tylko dobra współpraca wszystkich lekarzy może być gwarancją sukcesu w prowadzeniu ciąży, szczęśliwego porodu i bezpiecznego połogu, a także skutecznego leczenia w schorzeniach ginekologicznych - podkreśla dr Piotr Minowski. - Tym razem chcieliśmy zwrócić uwagę na narastającą skalę zakażeń bakteryjnych ciężarnych, położnic i ich dzieci z podkreśleniem wagi wczesnej diagnostyki (przed planowaną ciążą i w okresie ciąży). Tematem następnego spotkania będą nowotwory narządów rodnych.

- Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych lekarzy. O terminie spotkania poinformujemy indywidualnie za pośrednictwem znanych nam lokalnych przychodni i gabinetów - podkreśla Beata Ładyszkowska, dyrektor szpitala. - Tych, którzy nie otrzymali zaproszenia na pierwsze spotkanie, a są zainteresowani udziałem w kolejnym, prosimy o kontakt z oddziałem szpitala lub z administracją.dr n. med. Alfred Samet


prof. n. med. Krzysztof Preisdr Piotr Minowski - Kierownik Oddziału Ginekologiczno- Położniczego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz