środa, 9 grudnia 2009

Unijne pieniądze dla szpitala!

Po raz pierwszy w historii starogardzki szpital skorzysta z europejskich funduszy. Placówka jest jedną z pięciu w Województwie Pomorskim, które otrzymają aż 75 proc. unijnego dofinansowania do zaplanowanych remontów, zakupu sprzętów i szkolenia lekarzy. Umowę podpisano wczoraj, w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Unijne wymogi nakazują stworzenie bardzo dokładnych planów wydatkowania środków. I tak,
za pieniądze z dofinansowania szpital zakupi: m.in. defibrylatory, łóżka reanimacyjne, strzykawkowe pompy infuzyjne, echokardiograf, respiratory, specjalne wózki do mycia chorych, nowoczesne urządzenia do gastroskopii itp. Wyposażenie trafi na oddziały kardiologiczny, neurologiczny oraz do zakładów endoskopii i patologii. Ponadto wyremontowane zostaną sale chorych na kariologii oraz pracownie endoskopii i patomorfologii.

" Opis projektu w pełni uzasadnia potrzebę jego pilnej realizacji, a ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji zaniechania działań jest wysokie - napisano w uzasadnieniu pozytywnej rekomendacji wniosku starogardzkiego szpitala. - Modernizacja pomieszczeń oraz wymiana zużytego sprzętu medycznego warunkuje wysoki standard świadczonych usług przez szpital powiatowy, znajdujący się w znacznej odległości od specjalistycznych ośrodków medycznych" (pełna informacja znajduje się na stronie http://www.dpr.woj-pomorskie.pl/res/dpr/dokumenty/nabory/wyniki/lista_7.1._2.pdf)


- Szpital po raz pierwszy w swej historii będzie mógł skorzystać z unijnych dotacji - mówi Beata Ładyszkowska, dyrektor placówki. - To dla nas ogromne wyzwanie, ale i radość, że będziemy mieli znaczne środki na poprawę warunków leczenia pacjentów i zakup nowoczesnego sprzętu. Wymagania unijne są bardzo wysokie, więc to także wielkie zobowiązanie dla nas wszystkich.

25 procent wymaganego w projekcie wkładu własnego szpital sfinansuje z kredytu, poręczonego przez Starostwo Powiatowe.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz