poniedziałek, 7 czerwca 2010

Konkurs Przeglądów Folklorystycznych rozpoczęty


KGW Lubichowo


Dnia 5 czerwca 2010 roku w Smętowie Granicznym rozpoczął się Konkurs Przeglądów Folklorystycznych. Zadanie to realizowane jest przez Lokalną Grupę Działania "Chata Kociewia", a współfinansowane ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Wykonawcą konkursu jest Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia. Konkurs Przeglądów Folklorystycznych odbywa się w 4 etapach. Eliminacje odbędą się :

5 czerwca b.r. podczas imprezy Dni Smętowa z LGD Chata Kociewia;

27 czerwca b.r. podczas imprezy Dni Skarszew z LGD Chata Kociewia;

4 lipca b.r. podczas imprezy 100-lecie OSP Wysin z LGD Chata Kociewia (gm. Liniewo)

Zwycięzcy I-III miejsca w poszczególnych eliminacjach spotkają się w Finale Konkursu Przeglądów Folklorystycznych w Skórczu, dnia 5 września, podczas Powiatowych Dożynek Samorządowych.

Tymczasem pierwsze eliminacje mamy już za sobą. W Smętowie w gadkach, śpiewach i kabaretach w gwarze kociewskim zmagało się aż 12 wykonawców: chór ze Smętowa "Złota Jesień"; młodzież ze szkół w Lubichowie: Klaudia Rzóska, Szymon Sroka, Agata Nierzwicka i Monika Piesik; zespół Radiski ze Skórcza, uczniowie szkoły podstawowej w Mirotkach, Barłożanki oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Lubichowa, Kopytkowa, Leśnej Jani i Lalkowy.

Otwarcia imprezy dokonał Prezes LGD Chata Kociewia Marian Firgon, który także wraz z małżonką ocenił prace plastyczne na temat :"Chata kociewska moich marzeń". Występom towarzyszyły konkursy i quizy wiedzy o Kociewiu, gwarze kociewskiej oraz znajomości z działań LGD Chata Kociewia. Poczęstunek regionalny dla wszystkich uczestników Konkursu Przeglądów Folklorystycznych zapewniły Panie z KGW Leśna Jania.

Wśród powiewających chorągiewek, balonów i folderów promujących działalność Chaty Kociewia na scenie kwitła kociewszczyzna. Jury w składzie: wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła, członek Zarządu Chaty Kociewia Jerzy Komorowski i sympatyk Kociewia Alina Gnisz zadecydowało, iż I miejsce przypadło zespołowi "Barłożanki", II miejsce KGW Lalkowy, a III nagrodę odebrały Panie z KGW Lubichowo. Ponadto szczególne słowa uznania i podziwu padły w kierunku młodziutkiej wychowanki p. Bogumiły Fiałkowskiej- Klaudii Rzóski za jej wspaniałą gwarę, obycie sceniczne i talent recytatorski. Kolejne spotkanie z gwarą I folklorem kociewskim już 27 czerwca 2010 roku w Skarszewach. Serdecznie zapraszamy.

Alina Jeleń


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz