piątek, 11 czerwca 2010

Pinczyn. ,,Za rękę z Einsteinem"

,,Za rękę z Einsteinem" - warsztaty w Publicznym Gimnazjum w Pinczynie przygotowane przez studentów Politechniki Gdańskiej.


Na wykładach z matematyki uczniowie liczyli objętości: ostrosłupa, sześcianu, graniastosłupa itd. Uczniowie sprawdzali także, która z tych figur ma największą objętość. Przelewali tę samą ilość wody do różnych brył. Wniosek był prosty - ostrosłup o tej samej podstawie co prostopadłościan ma trzy razy mniejszą objętość. Uczestnicy warsztatów świetnie się bawili przy określaniu szansy wygranej przy rzucie kostką i monetami.


Wykłady z fizyki były bardzo ciekawe. Wykładowcy pokazali nam, jaka może być interesująca fizyka. Przedstawili nam rodzaje fal w fizyce. Najciekawszymi według uczniów były fale podłużne i poprzeczne. Każdy z uczestników chciał pobawić się taką sprężyną. Dowiedzieliśmy się, że fale otaczają nas wszędzie. Większość uczniów zmieniło swoje spojrzenie na fizykę. Zobaczyliśmy też, jak duża ilość decybeli w słuchawkach niszczy nasze uszy. Mimo tego uczniowie byli przekonani, że nic im nie zaszkodzi. Wykładowcy dowiedli, że uczniowie się mylili. Fizycy pokazywali też uczniom skale drgań różnych fal.


Chemia także spodobała się uczniom. Dowiedzieli się mnóstwo ważnych rzeczy. Sprawdzano, jakie substancje przewodzą prąd elektryczny. Wykładowcy prosili do wykonywania eksperymentów, przy których uczniowie bawili się dobrze. Ciekawe były reakcje monet metalowych z rtęcią - wynik - to interesujące kolory oraz jak można opisać każde doświadczenie za pomocą symboli chemicznych.


Uczniowie z zachwytem podziwiali warsztaty przygotowane przez Politechnikę Gdańską. Każdy oczywiście na swój sposób. Nikt nie wyszedł z wykładów bez zapamiętania choćby jednej rzeczy.

Artykuł: Daniel Fabich uczeń klasy II Gim. Opiekun: Z. Bahr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz