wtorek, 15 czerwca 2010

Kronika strażacka - 7.06 - 13.06.2010 r.

Starogard Gdański, 2010-06-14Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 07.06.2010 - 13.06.2010r.

11.06.2010 r., Szlachta, ul. Ceramiczna - pożar

O godzinie 02.10 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do pożaru
w Szlachcie. Na miejscu zdarzenia zastano palący się opał przechowywany pod wiatą. Strażacy podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palący się opał. Po przygaszeniu pracownik zakładu za pomocą ładowacza wywiózł opał na zewnątrz, gdzie przelano go wodą.


Dnia 11.06.2010 r. przez Powiat Starogardzki przeszły silne wiatry z obfitymi opadami deszczu i gradu. Pomimo wielu zalanych ulic, piwnic i oberwanych konarów drzew w samym Starogardzie Gd. wichura nie wyrządziła większych szkód. Niestety tego samego nie można powiedzieć o terenach należących do gminy Skarszewy.

Wiele zerwanych dachów, zerwane linie energetyczne wysokiego i niskiego napięcia oraz powyrywane z korzeniami drzewa tarasowały praktycznie wszystkie drogi w okolicach miejscowości Skarszewy, Pogódki, Więckowy, Jaroszewy, Bolesławowo i wiele innych (około 130 zdarzeń, nie licząc tych, które są w trakcie). Mnóstwo drzew wichura wyrwała i rzuciła na budynki i posesje. Niektóre z drzew upadając przygniatały pojazdy na drogach. Szczęśliwie nikt z mieszkańców nie doznał poważniejszych obrażeń.

Skutki wichury są nadal usuwane przez ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych
i strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Mnóstwo pracy mają także ekipy Pogotowia Energetycznego.

Poniżej opis kilku akcji:

11.06.2010 r., Pogódki, ul. Staromłyńska - budynek wielorodzinny

Wichura zerwała część konstrukcji dachowej wraz z pokryciem dachowym, a na budynku leżało przewrócone drzewo. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przy użyciu pilarek pocięli i usunęli przewrócone drzewo. Przy pomocy plandek ochronnych zabezpieczono uszkodzoną część budynku.

11.06.2010 r., Pogódki - droga powiatowa 2416G

Wiele powalonych drzew zatarasowało drogę powiatową na odcinku około 5 km. Początkowo strażacy usuwali powalone drzewa i konary, wycinali pochylone drzewa celem udrożnienia choćby jednego pasa ruchu. Następnie całkowicie oczyszczano drogę
z przewróconych drzew. Zarządca drogi powiatowej zadysponował na miejsce zdarzenia ciężki sprzęt drogowy, który uzupełnił ubytki w nawierzchni. W tej akcji oprócz strażaków-ochotników z terenu Powiatu Starogardzkiego brały udział jednostki spoza powiatu: JRG Gdańsk, JRG Gdańsk-Oliwa, OSP Rościszewo, OSP Wielki Klincz.

11.06.2010 r., Pogódki, ul. Cystersów - budynek wielorodzinny

Część dachu budynku wielorodzinnego została zerwana przez wichurę. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Po dostarczeniu plandek ochronnych przy użyciu drabin i podnośnika zabezpieczono część budynku bez poszycia dachowego.


Zgodnie z dyspozycją nr 46/2010 z dnia 12.06.2010 r. Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku zadysponował 6 strażaków Komendy Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim celem podmiany pododdziału przeciwpowodziowego w Połocku. 13 czerwca strażacy udali się do miejsca koncentracji w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, a stamtąd docelowo do Płocka. Ze Starogardu wyjechała obsada w składzie:
st. ogn. Zbigniew Sadowski, st. sekc. Waldemar Klin, st. sekc. Jarosław Czyryk,
sekc. Marcin Nierzwicki, st. str. Andrzej Biernat i st. str. Dawid Podwojski.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz