niedziela, 20 czerwca 2010

Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Bytoni

"Szczególna okazja do tego, by się zatrzymać i spojrzeć wstecz…"

Dziewiąty czerwca br. stał się dla społeczności szkolnej w Bytoni dniem szczególnym, bardzo wyjątkowym. Data ta wyznacza bowiem dwa znaczące wydarzenia - minęła pierwsza rocznica patronowania Pana Edmunda Dywelskiego naszej szkole oraz jego wspaniały Jubileusz 100-lecia urodzin.

Wszyscy uczniowie SP wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystych obchodach poświęconych Patronowi - zasłużonemu nauczycielowi.

O godz. 10.20 uczniowie w galowych strojach prowadzeni przez poczet sztandarowy przemaszerowali do kaplicy, gdzie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Ks. wikariusz wygłosił kazanie dialogowe. Rozmawiał z uczniami o patronie. Wspólnie zastanawiano się nad tym, kto to jest patron, dlaczego jest potrzebny i czemu służy.

Po powrocie z kaplicy wszyscy zebrali się w sali konferencyjnej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na pierwszych miejscach zasiedli znakomici goście, przedstawiciele rodziny Państwa Dywelskich. Byli wśród nas - syn P. Dywelskiego, Zenon, córka, Felicja Kobierzyńska, siostrzeniec, Grzegorz Wolnik oraz wnuk, Maciej Dywelski. Pani Beata Aszyk - zastępca dyrektora serdecznie przywitała zebranych - przedstawicieli Urzędu Gminy, rodzinę Patrona oraz nauczycieli i uczniów. W swoim wystąpieniu przypomniała niektóre wydarzenia z życia Pana Edmunda. Mówiła też o jego wielkich zasługach. Usłyszeliśmy słowa pełne wzniosłości i pochwał dla postawy Patrona, który był "Człowiekiem wielkiego serca i hartu ducha, którego dorobek społeczny wzbogacił naszą miejscowość w dzieła szczególne i wyjątkowe. Powinniśmy chylić przed nim czoła, gdyż zawsze był przyzwoitym człowiekiem, Polakiem oraz wspaniałym pedagogiem". Szczególną troską otaczał młode pokolenie. Czuwał nad tym, aby młodzież była dobrze wychowana i wykształcona. Należy podkreślić, że jego praca pedagogiczna byłą szczególnie trudna w latach powojennych, kiedy objął kierownictwo szkoły w Bytoni. Pani Beata dodała również, że naszym obowiązkiem jest "kultywować pamięć tego wielkiego człowieka i przekazywać ją następnym pokoleniom". Ważnym momentem naszego świętowania była część artystyczna.

Piosenka o Bytoni w gwarze kociewskiej wprowadziła wszystkich w swojski nastrój. Agata Zimnak, uczennica klasy piątej, czytała fragmenty "Pamiętnika E. Dywelskiego", które przeplatane były recytacją wierszy o nauczycielu. Na koniec wszyscy z uwagą wysłuchali hymnu kociewskiego w wykonaniu młodziutkiej Kociewianki - Alicji Herman.

Syn Pana Dywelskiego, Zenon, serdecznie podziękował młodym artystom. Był pełen podziwu dla ich talentu. Zaznaczył, że jest bardzo dumny z tego, że jego Ojciec przez wiele lat pracował w Bytoni i został patronem tutejszej szkoły.

Obchodom Święta Patrona towarzyszył Turniej Wiedzy o Patronie. Trzynastu uczniów z klas IV-VI zacięcie rywalizowało, odpowiadając na pytania dotyczące znajomości życia i działalności Pana Edmunda. Wszyscy byli doskonale przygotowani. Padały poprawne odpowiedzi, choć pytano o wiele szczegółów. Agata Zimnak i Angelika Głogowska zdobyły taką samą ilość punktów, więc musiała być dogrywka. Zmagania konkursowe do końca trzymały wszystkich w napięciu. Zwyciężyła Agata. Znała odpowiedź na trudne pytanie - "Jaki kolor miała ulubiona marynarka P. Dywelskiego?". Zwycięzcy otrzymali nagrody. Agnieszka Dorawa za zdobycie I miejsca zasłużyła na aparat fotograficzny. Weronika Milewska (II miejsce) i Agata Zimnak (III miejsce) otrzymały odtwarzacze mp3.

Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny. Nagrodzono dziewięciu uczniów z kl. I-III obdarzonych talentem plastycznym za ciekawe przedstawienie na rysunku wizerunku Patrona. Oto oni: Dominika Para, Daniela Wildman i Patrycja Wolff z kl. III, Szymon Męczykowski, Łukasz Herman oraz Julia Zimnak z kl. II oraz Weronika Szulc, Marta Gapska i Magdalena Sommerfeld z kl. I.

Na zakończenie uroczystych obchodów Święta Patrona pani Beata Aszyk skierowała serdeczne słowa podziękowania do zacnych gości - przedstawicieli Rodziny Pana Dywelskiego. Z dumą podkreśliła, że nauczyciele i uczniowie są zaszczyceni ich obecnością w murach naszej pięknej i nowoczesnej szkoły. Dodała również, że czcząc pamięć o naszym Patronie, szukamy wskazówek, pouczeń i chcemy odnaleźć źródła tego wielkiego autorytetu. Jego mądrość, wielkie poczucie odpowiedzialności, prawość, pracowitość, umiłowanie człowieka i wierność takim wartościom, jak Bóg, Honor, Ojczyzna - niech staną się "drogowskazami" dla współczesnego pokolenia młodzieży.

Jeżeli z wielkim szacunkiem będziemy pielęgnować pamięć o Patronie - Nauczycielu z Bytoni, z pewnością stanie się ona źródłem wszelkiego dobra. Niech dewizą dla społeczności szkolnej staną się mądre słowa, często powtarzane przez Pana Edmunda: "Człowiek, kiedy decyduje się wziąć odpowiedzialność za coś, musi mieć wiarę, że co zamierza - wykona".


ZDJĘCIA
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz