poniedziałek, 8 lipca 2013

LISTY. TABLICA W IWICZNIE - EDMUND ZIELIŃSKI - ZBIGNIEW KLAGA

Wczoraj zamieściłem list Zbigniewa Klagi w sprawie tablicy w Iwicznie, a dziś otrzymałem list w tej sprawie od Edmunda Zielińskiego. No i trochę później złożoną stronę od Z. Klagi. Mam satysfakcję, że dzięki mojemu portalowi tak prędko to wszystko się toczy i prawie zostało zakończone. Prawie, bo jeszcze muszę jutro pojechać odczytać napis na dole tablicy i zrobić obmiary. Kopiuję tę korespondencję, bo czyż nie jest ciekawy sposób powstawania tej jednej kartki dzieła pana Zbigniewa?
Tadeusz Majewski

PISZE EDMUND ZIELIŃSKI:
Szanowny Panie Tadeuszu!
Pan Zbigniew Klaga prosi w swoim liście o informacje dotyczące tablicy pamiątkowej poświęconej Izydorowi Gulgowskiemu z Iwiczna. Przejrzałem moje archiwalia i znalazłem notatkę prasową zamieszczoną w Dzienniku Bałtyckim w sierpniu 1978 roku. Cytuję:

Region Kociewia wzbogacił się ostatnio o nową, ważną placówkę kulturalną. Jest nią otwarta niedawno Izba Pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie koło Kalisk. Placówka ta - to wynik inicjatywy i kilkuletnich starań Komisji Krajoznawczej ZW PTTK i klubu PTTK "Gościniec" przy SM "Osiedle Młodych" w Gdańsku oraz pracy społecznej wielu działaczy i pomocy zakładów pracy (...). Poza tym w ścianę frontową tej szkoły wmurowana została płaskorzeźba przedstawiająca I.Gulgowskiego. Płaskorzeźba wykonana również całkowicie w czynie społecznym, należy do najładniejszych w woj. gdańskim. Projekt opracowała Ewa Krawczyk - studentka (obecnie absolwentka) PWSSP w Gdańsku (pod kierunkiem prof.Alfreda Wiśniewskiego), materiał przydzielił gdański "Hydroster", a odlew wykonała Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni. Koniec cytatu.

W załączniku zdjęcia z Iwiczna, również tablicy pamiątkowej, wykonane przeze mnie podczas zwiedzania Izby Pamięci dnia 16 sierpnia 2010 przez uczestników pleneru w Bytoni.
Niestety, dokładna data otwarcia tej placówki nie zachowała się w moich archiwaliach, a miałem zaproszenie.
To tyle. Jeśli pomogłem Panu Z.Taladze - bardzo się cieszę i pozdrawiam.
Edmund Zieliński
Iwiczno, stara szkoła, 16.08.2010 foto.E.Zieliński
Iwiczno, 16.08.2010 Foto.E.ZielińskiIwiczno 16.08.2010 foto E.Zieliński
Iwiczno - w Izbie Pamięci I.Gulgowskiego 16.08.2010. Od lewej - Bogumiła Błażejewska z Tucholi, Regina Białk z Kościerzyny, Felicja Kołakowska z Tucholi, Alicja Serkowska z Kartuz,Krystyna Engler z Pinczyna i Barbara Okonek z Tucholi.
Iwiczno Izba Pamięci I.Gulgowskiego 16.08.2010 Od lewej stoją - Józefa Sitarz z Przechlewa, Felicja Kołakowska z Tucholi, Edmund Zieliński z Gdańska, niżej Bożena Treszczyńska z Człuchowa, Albin Sulewski z Iwiczna, Felicja Borzyszkowska Łubiany, Irena Szczepańska z Gdańska.
Siedzą od lewej - Barbara Okonek z Tucholi, Bogumiła Błażejewska z Tucholi, Alicja Serkowska z Kartuz, Regina Białk z KościerzynyIwiczno 16.08.2010 foto.E.ZielińskiPISZE ZBIGNIEW KLAGA:
Szanowny Panie Tadeuszu
Serdeczne dzięki za zdjęcia.
Przesyłam Panu projekt strony do ewentualnej korekty. Nie mogę odczytać ze zdjęcia napisów na dole tablicy, aby ten napis umieścić na stronie. Czy lokalizacja jest prawidłowa i czy wymiary są prawidłowe?
Po korekcie umieszczę na Facebooku w zakładce Odlewnia Stoczni marynarki Wojennej.
i czekam na odzew.
Pozdrawiam
Zbigniew Klaga

STRONA Z TABLICĄ - PDF


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz