niedziela, 28 września 2008

Powiatowa Spartakiada PZERiI

Coraz więcej emerytów chce się wspólnie bawić

IV Powiatowa Spartakiada Sportowa Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych odbyła się w hali sportowej w Starogardzie. Uczestniczyło w niej jedenaście zespołów emeryckich z całego powiatu (ponad 180 zawodników) oraz trzy drużyny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W sumie startowało ponad 200 zawodników!
- Na pierwszych zawodach - mówi Kazimierz Szmagliński, inicjator spartakiad i prezes koła PZERiI w Starogardzie - było ponad 130 zawodników. Na drugich, połączonych z kołem emeryckim z Gdańska, już ponad 200, na trzecich - ponad 180, a teraz ponad 200. W tym trzeba liczyć trzy drużyny z MOPS: Ośrodka Dziennego Pobytu, Ośrodka Adaptacyjnego i Ośrodka Samopomocy - 22 osoby niepełnosprawne. Nie dotarli niepełnosprawni ze Skarszew - 25 osób - którzy musieli wyjechać na turnus rehabilitacyjny i zespół emerytów ze Skórcza. Oba zespoły przysłały usprawiedliwienia z uzasadnieniem nieobecności...

Te liczby dowodzą, że impreza cieszy się coraz większa popularnością.

Zawodnicy uczestniczyli w 11 konkurencjach, ale oddzielnie mężczyźni i oddzielnie kobiety. Jakie to były konkurencje, podajemy obok w tabeli z wynikami. Najwięcej emocji wzbudzały biegi, wyścigi rowerowe, przeciąganie liny i obieranie jabłek na najdłuższa łupinę. W przeciąganiu liny każda drużyna liczyła po 6 osób. I tu doszło do wielkiej niespodzianki. W kategorii mężczyzn wygrała drużyna... mieszana z gminy Bobowo (czterech mężczyzn i dwie kobiety). Śmiechu było co niemiara.

Dużo osób, szczególnie niepełnosprawnych, grało w warcaby. W obieraniu jabłek na najdłuższa łupinę jak zwykle nieźle spisywali się mężczyźni. Jedna łupina miała prawie 2 metry. Niestety, w tym roku nie stawił się rekordzista - Paschilke z Osiecznej (ma wynik ponad 2 metry). Największą niespodzianką zawodów - ocenia prezes - było zajęcie II miejsca przez Smętowo, które pierwszy raz uczestniczyło w spartakiadzie. Pierwsze miejsce zajęło Zblewo...

Cele spartakiady są oczywiste: pobudzenie do większej aktywności, poprawa zdrowia przez te ćwiczenie i integracja środowisk emerytalno-rentowych z niepełnosprawnymi.

Tadeusz Majewski


Bieg dostarczył mnóstwo emocji.


Konkurencja strzelecka.


Reprezentacje gmin dopingują swoich.


W konkurencji hula hop dominowały panie.


Obieranie jabłek na najdłuższa łupinkę.


Z drugiej strony widowni też mocny doping.


Senator Andrzej Grzyb rzuca do kosza (trafił).


Prezes Kazimierz Szmagliński wręcza medale.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz