czwartek, 19 lipca 2012

EDMUND ZIELIŃSKI. Damian na Kapliczkowym Plenerze Rzeźbiarzy Ludowych

W dniach od 26 maja do 3 czerwca przy muzeum w Oliwie miał miejsce plener rzeźbiarski. Miał odbyć się już kilka lat temu, jednak z pewnych przyczyn dopiero teraz udało nam się go zrealizować. Celem pleneru było wykonanie kapliczek słupowych dla muzealnego ogródka. Do wykonania tego zadania poprosiłem kilku rzeźbiarzy. Oto oni: Edward Jastrzębski z Gdyni, Stanisław Śliwiński z synem Szymonem z Gdańska, Jerzy Kamiński z Barłożna, Marek Zagórski z Rokocina i Leszek Baczkowski z Franka ze swoim podopiecznym, byłym uczestnikiem szkółki rzeźbiarskiej w Kaliskach Damianem Bielickim...

Ten trzynastoletni uczeń szkoły w Zblewie wykazał się dużymi umiejętnościami posługiwania się dłutem. A to pewnie zasługa Leszka Baczkowskiego. Pogoda na plenerze dopisała, było ciepło i słonecznie. Wszyscy mozolnie obrabiali kloce drewna, wykuwali w nich wnęki, rzeźbili figury. Pod koniec tygodnia prace zbliżały się do finału. Słupy rzeźbiarze zwieńczyli daszkami, zakonserwowali je i wkopali w ziemię. Będą tu stały do jesieni, do czasu podjęcia decyzji o docelowej lokalizacji.

6 czerwca, przy okazji otwarcia wystawy "Kapliczki Kaszubskie" w jednej z sal wystawienniczych muzeum uczestnicy pleneru otrzymali podziękowania i nagrody książkowe. Na koniec części oficjalnej nastąpiło poświęcenie kapliczek plenerowych, którego dokonał proboszcz katedry oliwskiej ksiądz prałat dr Zbigniew Zieliński.

Kiedy zapytałem Damiana, jak to się stało, że zaczął rzeźbić, odpowiedział: "A to mama mnie posłała do szkółki". Chwała mamie za tę decyzję, bo Damian ma w sobie artystyczną duszę. Warto to pielęgnować, a my będziemy o tym pamiętać.

Edmund Zieliński

Damian rzeźbi. Fot, Edmund Zieliński


Od lewej Edward Jastrzębski, Leszek Baczkowski, Marek Zagórski, Damian Bielicki, Stanisław Śliwiński i Jerzy Kamiński. Fot. Edmund Zieliński

Poświęcenie kapliczek. Fot. Gerard Sulewski

Jerzy Kamiński przy swojej kapliczce (Matka Boża). Fot. Edmund Zieliński

Marek Zagórski i jego kapliczka (Pan Jezus Frasobliwy). Fot. Edmund Zieliński

Stanisław Śliwiński przy swojej kapliczce z figurą św. Franciszka. Fot. Edmund Zieliński


Edward Jastrzębski i jego kapliczka z figurą św. Klary. Fot. Edmund Zieliński


Kapliczka Damiana z figura Matki Bożej. Fot. Edmund Zieliński


Kapliczka Leszka Baczkowskiego z figurą św. Zygmunta. Fot. Edmund Zieliński

Kapliczka Szymona Śliwińskiego z rzeźbą Matki Bożej. Fot. Edmund Zieliński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz