wtorek, 17 lipca 2012

KRONIKA POLICYJNA I STRAŻACKA - 16.07.2012 r.

Starogard Gdański dnia.16.07.2012r.

K R O N I K A
o przestępstwach i wydarzeniach zgłoszonych przez jednostki podległe KPP Starogard Gd. od 08.07.2012 godz. 00:00 do 15.07.2012 godz. 00:00

Przestępstwa kryminalne inne


10.07.2012 godz. 20:00, KALISKA ul. DŁUGA
Policjanci zatrzymali Krzysztof S. (zam. powiat starogardzki), który kierował osobowym oplem pomimo aktywnego zakazu sądowego.

PRZESTĘPSTWA NARKOTYKOWE

09.07.2012 godz. 18:50, CIECHOLEWY,
Kryminalni ze Starogardu Gd. zatrzymali 15-latka, który posiadał przy sobie substancje odurzające w postaci marihuany.

Wypadki drogowe

12.07.2012 godz. 07:40, KAROLEWO,
Kierujący daewoo z nieustalonej przyczyny na prostym odcinku drogi zjechał na prawe pobocze, gdzie uderzył w drzewo. Ranny mężczyzna został przewieziony szpitala. Kierujący trzeźwy.


12.07.2012 godz. 14:00, JANIN droga 222
Kierujący toyotą na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu gdzie zderzył sie z nadjeżdżającym z przeciwka audi. W wyniku zderzenia elementy oderwane od toyoty uszkodziły szybę czołową w jadącym za nim IVECO. W wyniku zdarzenia kierowca i pasażerka audi zostali przewiezieni do szpitala. Kierujący trzeźwi.


14.07.2012 godz. 15:48, GODZISZEWO - MARIANKA,
Kierujący toyotą na skrzyżowaniu dróg nie ustąpił pierwszeństwa w wyniku czego zderzył się z osobowym oplem. W skutek zdarzenia obrażeń ciała doznał kierowca oraz pasażerka opla. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Ranne osoby przewiezione zostały do szpitala.

mł. asp. Marcin Kunka

KRONIKA STRAŻACKA

Opis wybranych zdarzeń za okres
od 09.07.2012 do 14.07.2012


1.10.07.2012 Szczodrowo 31 - pożar budynku gospodarczego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się część poddasza oraz część parteru drewnianego budynku gospodarczego. Sąsiad przeprowadził ewakuacje 4 sztuk kóz z obiektu. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy OSP podali trzy prąd wody w natarciu - jeden prąd z drabiny na palące się poddasze oraz dwa prądy w natarciu do wewnątrz palącej się części budynku. Po przygaszeniu pożaru wyrzucono z poddasza tlące się siano, które dogaszono na zewnątrz budynku. Po przybyciu zastępów OSP Skarszewy podano czwarty prąd wody w natarciu do wnętrza palącego się budynku. Przybyłe na miejsce zdarzenia Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilanie elektryczne budynku. Policja prowadziła czynności dochodzeniowe. Po ugaszeniu pożaru obiekt sprawdzono kamerą termowizyjną w celu wykluczenia zarzewi ognia. Działania zakończono.

2.12.07.2012 Karolewo droga powiat. 2703G - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy po uderzeniu w drzewo stojący częściowo na jezdni. Osoba kierująca znajdowała się poza pojazdem - wyszła o własnych siłach. ZRM na miejscu zdarzenia. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy odłączyli akumulator w pojeździe. Czynności medyczne prowadziła obsada ZRM. Po zakończonych czynnościach Policji pojazd załadowano na lawetę pomocy drogowej.

3.12.07.2012 Janin droga woj. 222 - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano 3 samochody po zderzeniu. Toyota znajdowała się poza jezdnią w polu, Audi stało na skrzyżowaniu, natomiast Iveco znajdowało się na poboczu oraz częściowo na jezdni. Osoby uczestniczące w kolizji znajdowały się poza pojazdami - wyszły o własnych siłach. Na miejscu Policja i ZRM. Jeden pas był zablokowany, ruch odbywał się wahadłowo, kierowany przez Policję. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy odłączyli akumulatory w pojazdach Toyota i Audi. Ratownicy JOP pomagali obsadzie ZRM przy osobach poszkodowanych. Po przybyciu na miejsce zdarzenia drugiego ZRM, z miejsca zdarzenia zabrano 4 osoby z lekkimi obrażeniami zewnętrznymi - otarcia itp. Dalsze czynności prowadziła Policja. Po zakończonych czynnościach dochodzeniowych technika Policji pojazdy Audi i Toyota załadowano na lawety pomocy drogowej. Iveco odjechało o własnych siłach..

4.12.07.2012 Smętowo Gr. Droga woj. 231 - wypadek drogowy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dwa pojazdy po zderzeniu czołowym. Brak osób poszkodowanych. ZRM na miejscu zdarzenia. Policja na miejscu zdarzenia. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy odłączyli akumulatory w obu pojazdach. Na prośbę Policji pojazdy usunięto z jezdni. Jezdnię uprzątnięto z pozostałości pokolizyjnych i płynów samochodowych. Zużyty sorbent zebrano celem przekazania do utylizacji.

5.13.07.2012 Starogard Gd. oś. Kopernika 11/11 - otwarcie mieszkania.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano patrol Policji , który zwrócił się z prośbą o otwarcie mieszkania. W środku mieszkania znajduje się starsza pani , która się przewróciła i nie może otworzyć mieszkania. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy JRG za pomocą SHD-32 dostali się do okna mieszkania na trzecim pietrze i przez uchylone okno weszli do mieszkania. Następnie otworzono drzwi mieszkania , w mieszkaniu znajdowała się starsza kobieta leżąca na podłodze , przytomna bez obrażeń. Ratownicy JRG pomogli wstać kobiecie z ziemi i udzielili jej wsparcia psychicznego. Po przybyciu karetki pogotowia osobę przekazano ZRM. Działania zakończono.

6.14.07.2012 Wycinki 98 gm. Osiek - miejscowe zagrożenie zawalony domek letniskowy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zawalony drewniany domek letniskowy. Na miejscu zdarzenia znajdował się patrol Policji oraz załoga karetki pogotowia, która poinformowała ratowników, że pod zawalonym budynkiem znajduje się przygnieciony mężczyzna bez czynności życiowych. Zabezpieczono teren działań, następnie ratownicy OSP Skórcz przy pomocy zestawu poduszek pneumatycznych wysokociśnieniowych wydobyli przygniecionego mężczyznę z zawalonego budynku. Poszkodowanego przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który stwierdził zgon mężczyzny. Pozostałe 4 osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia zostały przetransportowane karetkami pogotowia do szpitala. Następnie strażacy wynieśli z zawalonego budynku butle z propan-butanem . Teren działań przekazano Policji, która prowadziła dalej czynności operacyjne po czym zakończono działania.


7. 14.07.2012 Wycinki 1 gm. Osiek - miejscowe zagrożenie zerwane dachy
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano gospodarstwo rolne po przejściu trąby powietrznej. Wszystkie dachy z budynków zostały zerwane, została naruszona konstrukcja budynków. Maszyny rolnicze oraz sprzęt znajdujący się na posesji zostały rozrzucone w pobliżu gospodarstwa. Na miejscu znajdowała się 1 osoba poszkodowana z urazem głowy, który wystąpił wskutek uderzenia cegłą. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu i jednocześnie ewakuowano 9 koni z uszkodzonej stajni. Usunięto zwisające elementy konstrukcji budynków. Po przywiezieniu plandek przez pracowników Urzędu Gminy zabezpieczono budynek mieszkalny przed opadami deszczu. Przybyły na miejsce Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał częściowego użytkowania domu mieszkalnego (prawa strona domu). Na miejscu pozostała Policja. Działania zakończono.

8.14.07.2012 Wycinki 55B gm. Osiek - miejscowe zagrożenie uszkodzony dach
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano uszkodzony dach przez przewrócony komin na dach budynku. Zabezpieczono teren działań. Brak było osób poszkodowanych. Następnie ratownicy rozebrali uszkodzony komin. Zagrożenie usunięto a uszkodzony dach budynku mieszkalnego zabezpieczono plandeką.
Po czym działania zakończono.


9. 14.07.2012 Smętowo Gr. 24 - uszkodzone dachy budynku jednorodzinnego i gospodarczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano uszkodzony dach budynku jednorodzinnego oraz zerwane dachy z budynków inwentarskich. Brak było osób poszkodowanych. Zabezpieczono teren działań. Ratownicy zdemontowali uszkodzone elementy dachu. Następnie ratownicy przystąpili do zabezpieczania budynków gospodarczych za pomocą plandek. Uszkodzony dach budynku mieszkalnego przykryto plandeką. Usunięto również powalone drzewa z drogi dojazdowej do posesji. Po doraźnym zabezpieczeniu budynków działania zakończono.

10. 14.07.2012 Dębia Góra - uszkodzony dach budynku mieszkalnego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek mieszkalny po przejściu trąby powietrznej(częściowo zerwany dach i powalone drzewo na budynek). Brak energii elektrycznej. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy oświetlili teren.
Po rozpoznaniu (pora nocna , ciężkie warunki pracy zagrażające bezpieczeństwu ratowników ) i uzgodnieniu z właścicielem działania przełożono do rana dnia następnego.Właściciel zobowiązał się do nieużytkowania budynku oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

11. 14.07.2012 Czarna Woda - podtopiony mężczyzna
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano mężczyznę, który znajdował się pod wodą w basenie odkrytym. Zabezpieczono teren działań i następnie ratownicy wydobyli mężczyznę z wody, sprawdzono czynności życiowe i z powodu ich braku przystąpiono do resuscytacji. W trakcie resuscytacji podłączono defiblirator. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego obsada karetki pogotowia przejęła poszkodowanego mężczyznę po czym lekarz stwierdził zgon. Po czynnościach dochodzeniowych prokuratury i Policji działania zakończono.


W dniach 14 i 15 lipca jednostki straży pożarnej brały udział w 64 zdarzeniach związanych z przejściem trąby powietrznej przez powiat starogardzki. Najbardziej ucierpiały gminy Smętowo Graniczne oraz Osiek. Zniszczone zostały domy mieszkalne, w tym letniskowe, budynki gospodarcze oraz inwentarskie. Ponadto zostały zerwane dachy w budynkach mieszkalnych, powalone drzewa, słupy energetyczne oraz zalane jezdnie. W zdarzeniach brało udział 32 zastępy straży pożarnej w ilości ok. 180 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
W wyniku zdarzeń poszkodowanych zostało 7 osób, w tym 1 śmiertelna.
Uszkodzonych zostało 41 budynków w tym :
21 mieszkalnych i letniskowych,
2 inwentarskie,
18 gospodarczych.


Ponadto w danym okresie jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 18 razy do usuwania agresywnie zachowujących się owadów (osy, szerszenie)

sporządził: mł.bryg. A.Szynalewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz