środa, 4 lipca 2012

KRONIKA STRAŻACKA. CZTERY WYPADKI DROGOWE, DWA POŻARY - 3.07.2012

Starogard Gdański, 2012-07-03

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 25.06.2012 r. do 01.07.2012 r.


1. 26.06.2012 r., Starogard Gdański, ul. Żwirki i Wigury - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali samochód ciężarowy Man oraz osobowy Skoda Felicja po zderzeniu. Samochody znajdowały się w zatoczce autobusowej odległej o około 100 m od skrzyżowania, na którym doszło do zderzenia. Osoby podróżujące pojazdami znajdowały się poza nimi. Jedna z pasażerek Skody znajdowała się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. Ratownicy zabezpieczyli teren działań. Po czynnościach dochodzeniowych Policji ratownicy usunęli z jezdni pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

2. 28.06.2012 r., gmina Skarszewy, Więckowy, droga wojewódzka nr 224 - wypadek
drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano dwa pojazdy po zderzeniu. Samochód VW znajdował się na pasie jezdni, natomiast BMW w przydrożnym rowie. Na miejscu znajdował się patrol Policji. Ruch na drodze wojewódzkiej nr 224 został całkowicie zablokowany. Ratownicy zabezpieczyli teren działań, odłączyli zasilanie elektryczne obu pojazdów. Jednocześnie ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy kierującej samochodem VW Sharan. Następnie osobą poszkodowaną zajął się Zespół Ratownictwa Medycznego. Pasażerami samochodu VW była czwórka dzieci w wieku od 3 do 8 lat, które zostały zabrane do szpitala. Na zakończenie ratownicy usunęli
z jezdni płyny eksploatacyjne i inne pozostałości powypadkowe. Samochody zostały odholowane we własnym zakresie przez właścicieli.

3. 28.06.2012 gmina Osiek, Radogoszcz - poszukiwania osoby zaginionej
Na miejscu zdarzenia Policja prowadziła czynności dochodzeniowe. Ratownicy
z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radogoszczy i Osieku (razem 26 ochotników) oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim wraz z Policją przystąpili do poszukiwań osoby zaginionej. Osobą zaginioną był 81 letni mężczyzna. Przeszukany został pobliski teren, las
i nieużytki. W trakcie działań Policja otrzymała informację, że zaginioną osobę widziano
w godzinach popołudniowych (16 - 17) na drodze wojewódzkiej nr 214, w okolicach Warlubia. Działania jednostek straży pożarnej zostały zakończone, a siły policyjne zostały przegrupowane na inny teren celem dalszych poszukiwań.

4.29.06.2012 r., gmina Osiek, Karszanek - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano samochód ciężarowy z cysterną do przewozu mleka znajdujący się poza jezdnią, który uderzył w przydrożną skarpę. Osób poszkodowanych nie było. Policja znajdowała się na miejscu zdarzenia. Ratownicy zabezpieczyli teren działań. Odłączono akumulator oraz sprawdzono pojazd pod względem ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych. Na zakończenie ratownicy usunęli z jezdni pozostałości powypadkowe.

5.29.06.2012 r., gmina Smętowo Graniczne, Kamionka, autostrada A1 - pożar
Na miejscu zdarzenia zastano palący się na poboczu samochód osobowy. Osoby podróżujące pojazdem znajdowały się na zewnątrz. Nikt z podróżujacych nie ucierpiał w wyniku pożaru. Płomienie obejmowały cały pojazd. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i podjęli czynności gaśnicze na palący się pojazd.

6.01.07.2012 r., gmina Zblewo, Jezierce - pożar
Na miejscu zdarzenia zastano poddasze budynku jednorodzinnego objęte w całości pożarem. Płomienie znajdowały się ponad dachem, z obu stron połaci dachowej. Mieszkańcy znajdowali się poza budynkiem. Zabezpieczono teren działań. Następnie ratownicy odłączyli prąd na skrzynce rozdzielczej budynku. Ratownicy podali cztery prądy wody w natarciu na palące się poddasze, w tym jeden z SH-18 oraz przeszukano pomieszczenia mieszkalne. Wyniesiono wyposażenie ze sklepu i mieszkania. Poddasze sprawdzono kamerą termowizyjną na okoliczność występowania zarzewia ognia.

7.01.07.2012 r., Kamienna Karczma - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu, znajdujący się na poboczu drogi. Dwie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się poza pojazdem, były przytomne. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie (założono kołnierz ortopedyczny, zaopatrzono ranę głowy oraz prawego przedramienia). Jednocześnie odłączono zasilanie akumulatorowe uszkodzonego pojazdu. Po przybyciu karetki pogotowia osobę poszkodowaną przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Osoba poszkodowana została zabrana do szpitala.

W danym okresie jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 28 razy do usuwania kokonów owadów błonkoskrzydłych na terenie powiatu.


W dniach 30.06.2012 r. i 01.07.2012 r. jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 48 razy do usuwania powalonych drzew oraz zalanych obiektów na terenie powiatu po przejściu nawałnicy.


Sporządził: mł. kpt. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz