sobota, 15 lutego 2014

KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Kociewiacy z Trójmiasta są już od 8 lat razem

Kociewiacy z Trójmiasta spotkali się po raz 30. Trójmiejski Klub Kociewiaków będący sekcją Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie powstał w Gdańsku 10 grudnia 2005 r. Wśród członków założycieli Klubu byli m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senator Andrzej Grzyb, prof. Maria Pająkowska-Kęsik, prof. Stefan Raszeja, ówczesny starosta starogardzki Sławomir Neuman, Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Mirosław Kalkowski i Ryszard Szwoch oraz Huber Pobłocki wybrany wówczas na Prezesa Klubu. I tak już od ośmiu lat członkowie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków spotykają się co kwartał. Wśród członków klubu są nie tylko Ci, którzy urodzili się na Kociewiu, ale też potomkowie Kociewiaków. Należy tu zaznaczyć, że spotkania te odbywają się dzięki zaangażowaniu się od samego początku Pana Huberta Pobłockiego rodowitego Kociewiaka, który jest dobrym duchem Klubu. Jego niezastąpione limeryki i gadki kociewskie zawsze ubarwiają spotkania, a wśród starszych Kociewiaków przywołują wspomnienia z młodości.
W ostatnich latach spotkania Klubu odbywają się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Tematyka spotkań jest bardzo różnorodna, ale zawsze dotyczy Kociewia, jego historii, kultury i tradycji. W czasie spotkań odbyło się wiele promocji książek o Kociewiu lub wydanych przez Kociewiaków. Wielokrotnie prezentowane były hafty kociewskie czy też omawiane wydarzenia ważne dla Kociewia. Częstymi gośćmi spotkań byli przedstawiciele władz Starogardu i powiatu starogardzkiego, posłowie i senatorowie oraz ludzie kultury, pisarze i twórcy.Spotkanie, jakie odbyło się 21 grudnia, a więc tuż przed Świętami Bożego Narodzenia poświęcone było muzyce Kociewia. Bardzo interesujący wykład na ten temat wygłosił dr Michał Kargul z Tczewa. Następnie Kapela Kociewska ze Starogardu pod kierownictwem Grzegorza Ollera z udziałem żywiołowej Mirosławy Möller zaprezentowała kociewskie melodie, a po nich kolędy kociewskie. Wśród tych ostatnich znalazły się kolędy, do których słowa napisał Hubert Pobłocki, a muzykę skomponował Eugeniusz Głowski. Po wspólnym odśpiewaniu kolęd życzenia świąteczne uczestnikom spotkania złożył senator Andrzej Grzyb. Następnie wszyscy dzieląc się opłatkiem złożyli sobie serdeczne życzenia. Dalszy ciąg spotkania i interesujących rozmów przeniósł się do holu przed Salą Mieszczańską, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek tradycyjnie fundowany przez Cukiernię "El" braci Lipińskich.

Dodać należy, że nowym członkom Klubu wręczono legitymacje Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali najnowszy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego oraz Teki Kociewskie nr 6, roczniki wydawane przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Wydawnictwa te są obecnie głównymi publikacjami prezentującymi kulturę i historię Kociewia.

Krzysztof Kowalkowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz