środa, 19 lutego 2014

KRZYSZTOF KOWALKOWSKI. Skra Ormuzdowa dla Kociewiaka

Już od 1985 roku wręczana jest "Skra Ormuzdowa" - nagroda przyznawana przez Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny miesięcznika społeczno-kulturalnego "Pomerania", wydawanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku. Nagroda przyznawana jest za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury.

Uroczystość odbyła się 18 lutego 2014 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. W tym roku laureatami nagrody "Skra Ormuzdowa 2013" zostało aż 7 osób: Aleksander Atamański, Mieczysław Konkol, Bożena Labuda, Danuta Miszczyk, Benedykt Reszka, Tomasz Sobisz oraz jedyny Kociewiak w tym gronie Tomasz Damaszk.Jak pisze Krzysztof Korda w swojej laudacji o laureacie, Tomasz Damaszk - dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni w gminie Zblewo, w powiecie starogardzkim jest animatorem kultury na Kociewiu. To w szkole w Bytoni od lat podejmuje wiele działań krzewiących edukację regionalną. W szkole znajduje się unikatowa na skalę Kociewia izba regionalna, powołana jeszcze przez poprzedniczkę Tomasza Damaszka - Gertrudę Stanowską. Obecnie znajduje się tutaj ponad tysiąc różnych eksponatów zebranych przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Do zbioru dochodzą nowe eksponaty m.in. dzięki odbywającymi się w Bytoni plenerom twórców ludowych. Są one organizowane przez Tomasza Damaszka ze sporymi sukcesami od siedmiu lat wspólnie ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych z Gdańska. Uczestniczą w nich artyści z Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich. Celem tej imprezy jest popularyzowanie sztuki ludowej Pomorza: haftu, malarstwa, plecionkarstwa, a także wymiana doświadczeń pomiędzy artystami ludowymi oraz przekazywanie swoich umiejętności młodszemu pokoleniu. Tomasz Damaszk włącza się w wiele lokalnych inicjatyw, realizując się w różnych dziedzinach ‒ jest prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego w Bytoni oraz prezesem Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Zblewie. Szkoła w Bytoni kierowana przez Tomasza Damaszka jest dobrym przykładem jak powinno się dbać o edukację regionalną młodzieży oraz pielęgnować kulturę swego regionu.
Uroczystość prowadzili Tatiana Slowi i Andrzej Busler, a fragment Kaszubskiej epopei "Życie i przygody Remusa", która dała nazwę nagrodzie przeczytała pięknie po kaszubsku Elżbieta Pryczkowska. Wręczenie nagród poprzedził występ zespołu "Roczitkòwé jagòdë" z Zespołu Szkół w Rokitkach, prowadzonego przez laureatkę Skry Bożenę Labudę. Nagrody laureatom wręczali redaktor naczelny Pomeranii Dariusz Majkowski i przewodniczący kolegium redakcyjnego Edmund Szczesiak. Wręczenie nagród uświetnił występ kościerskiego artysty Pawła Roszkowskiego, wykonawcy poezji śpiewanej. Wśród gości nie zabrakło Kociewiaków. Byli: oddana Kociewiu pani prof. Maria Pająkowska-Kęsik, przyjaciele i znajomi laureata Tomasza Damaszk oraz piszący te słowa - laureat Skry Ormuzdowej za 2005 rok.

Krzysztof Kowalkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz