wtorek, 4 października 2005

Bobowo. 88 tysięcy dla szkoły


Powody do radości mają uczniowie i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bobowie. Szkoła jako jedyna w powiecie zakwalifikowała się doprogramu finansowanego przez Biuro Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. Szkoła Marzeń, bo tak nazywa się program stanowi część Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich. Program finansowany jest z krajowych iwspólnotowych środków publicznych. Środki krajowe pochodzą z budżetu państwa, środki wspólnotowe z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotację ( 88 tys. zł ), której otrzymanie było uzależnione od napisaniainteresujacego programu rozwojowego. otrzyma 443 szkół z całej Polski. Do programu zgłosiło sie ich 1491.- Zgodnie z programem bedziemy rozwijać u uczniów podstawowe umiejętności ikluczowe kompetencje, pomagać tym, którzy mają problemy w nauce, wspomagać uczniów w kontynuowaniu nauki, promować spójność społeczną oraz zapewniać kształcenie zgodne z potrzebami lokalnego rynku pracy.- tłumaczy Stefania Zgoda, nauczycielka matematyki i wychowania fizycznego, która jestkoordynatorem programu w bobowskiej szkole - Cieszymy się, bo z naszegowojewództwa dotacje otrzyma 26 szkół, a my jesteśmy jedynym reprezentantempowiatu starogardzkiego.

Satysfakcji nie ukrywa Ryszard Dąbek, dyrektor szkoły.
- Pracy podczas przygotowań planów działań, programów rozwoju szkoły iwniosku o dotację było naprawdę dużo.- mówi- Fakt, że pani Stefania jest radną i od początku pilotowała sprawy bardzo nam pomógł. Napisaliśmy program dotyczący szkoły podstawowej. W przyszłym roku będziemy pisać też wniosek dla gimnazjum. W ramach programu przewidzieliśmy 34 rodzaje zajęć pozalekcyjnych. Na przykład trzecie i czwarte klasy będą uczyły się bezpłatnie pływać w starogardzkim basenie przez cały rok, rozpoczniemy zajęcia terapeutyczne obejmujące konsultacje logopedyczne, terapię pedagogiczną.

Pieniądze z EFS muszą być bardzo skrupulatnie rozliczane. Szkoła ma obowiązek co miesiąc skladać szczególowe rozliczenie finansowe. Aby doszło do dofinansowania potrzebna była uchwała Rady Gminy. Została podjęta we wtorek.
Jarosław Stanek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz