wtorek, 25 października 2005

Historia wsi Lubichowo

Lubichowo - leżące przy drodze z Warlubia do Zblewa i Kościerzyny, to rozległa wieś gminna o charakterze miasteczka.

Podobnie jak w Zblewie, centrum zabudowane jest stylowymi kamieniczkami z I połowy XX wieku, a panujący porządek i dobrze skompletowana mała architektura dodaje uroku tej miejscowości. Prawie w centrum Lubichowa, z południowej strony wsi znaduje się Jezioro Lubichowskie.

Najstarsza zachowana wzmianka o wsi pochodzi z 1352 roku. Po wojnie trzynastoletniej Lubichowo stało sie własnością królewską i wchodziło w skład starostwa borzechowskiego.

Prawdopodobnie w czasie "poptopu" wieś doszczętnie spalono. W roku 1741 z inicjatywy ówczesnego starosty Zawadzkiego wybudowano we wsi drewniany kościół, który istaniał do roku 1927. Wobec rozbudowy wsi i zwiększenia się liczby wiernych przystąpiono do budowy nowej światyni, wykończonej w latach 1930-31, do której przeniesiono barokowe i rokokowe wyposażenie ze starego kościoła.

W latach okupacji wieś była siedzibą głównego dowództwa oddziałów antypartyzanckich Jagnokomando nad Wisłą, a jednocześnie działała tu gmionna komenda partyzantów z "Gryfa Pomorskiego".

Współczesne Lubichowo to zadbana wieś, nie posiadająca jednak zabytków i jedynym godnym zwiedzenia obiektem jest wspomniany kościół. Jednocześnie można skorzystać z gminnego kąpieliska niestrzeżonego nad Jeziorem Lubichowskim.

Na podstawie Przewodnika Kociewie i Bory Tucholskie Jarosława Ellwarta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz