piątek, 21 października 2005

Wielkie inwestycje na finiszu

W gminie Zblewo kończą budowę oczyszczalni ścieków i liczącego 24 kilometry kolektora kanalizacyjnego Pinczyn - Karolewo, Pinczyn - Semlin - Kleszczewo i Jezierce. Do tego powstaje około 200 przyłączy do posesji (długość około 5 km). Prace przebiegają równolegle. Najprawdopodobniej wszystkie przyłącza zostaną wykonane pod koniec października, a kolektory i oczyszczalnia ruszą pełną parą pod koniec listopada.


- Rozpoczęliśmy roboty budowlane w listopadzie 2004 roku - mówi wójt Andrzej Gajewski. - Myślę, że niecały rok na realizację takiego przedsięwzięcia to okres bardzo krótki.
Dzięki tej inwestycji, kosztującej bez mała 7 milionów złotych, północna część gminy będzie skanalizowana. Przez to rozwiązany zostanie wieloletni problem zanieczyszczania jezior kleszczewskich przez ścieki spływające z osiedla kleszczewskiego (170 mieszkań). Druga sprawa - po uruchomieniu oczyszczalni rzeczką Piesienicą jak przed kilkudziesięciu laty popłynie czysta woda.Prace trwają nie tylko przy oczyszczalni i kolektorach. W centrum Zblewa - przy budynku Urzędu Gminy - jest aktualnie "odtwarzany rynek w starej części Zblewa". Taką nazwę nosi to zadanie. Być może będzie - jak kiedyś - fontanna.Nieźle pod względem inwestycyjnym zapowiada się też rok przyszły. Gmina podpisała umowę z Marszałkiem Sejmiku Województwa Pomorskiego na dofinansowanie (448 tys. zł) realizacji koncepcji Grupy Odnowy Wsi w Zblewie dotyczącej odwodnienia, oświetlenia i utwardzenia części placu między szkołą a siedzibą OSP.
Inwestycja ta rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Będą też inne.
- Ogłaszamy przetarg na zaopatrzenie części działek w Borzechowie w wodę - informuje wójt. - Został też ogłoszony przetarg na rozpoczęcie rozbudowy szkoły w Pinczynie. Prace zaczną się jeszcze w tym roku. Późno, ale przygotowanie dokumentacji to była potężna, czasochłonna praca.
Tadeusz Majewski

Za "Dziennikiem Bałtyckim"

Na zdjęciach - 1. Nowa oczyszczalnia, 2. Prace na zblewskim rynku. Fot. M.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz