piątek, 25 listopada 2005

Nowe drogi

Łączenie dróg i powiatówSą unijne pieniądze - powstają nowe szosy. I - też wychodzi - mając nowoczesny sprzęt potrafimy je całkiem dobrze i prędko robić.
Dobiegają końca prace przy 4-kilometrowym odcinku drogi Płociczno - Chwarzno. Szosa ma tu 5 metrów szerokości i ze 40 centymetrów podkładu.
- To bardzo ważny odcinek - powiedział nam jeden z pracowników Przedsiębiorstwa Budowy Dróg ze Starogardu (PBD) - budujące tu razem z austriackim Strabagiem. - Szosa połączy dwa powiaty - starogardzki i kościerski. W pewnym sensie już połączyła, gdyż te dwa powiaty realizują tę inwestycję razem. Połączy też dwie gminy - Kaliska i Starą Kiszewę.

Według naszego rozmówcy nowa szosa zdecydowanie wpłynie na rozwój turystyczny gminy Kaliska. Ułatwi też dojazd ludziom mieszkającym w gminach przy berlince do Kościerzyny. Na temat budowy tej drogi kilka lat temu na sesji RG Kaliska wyrażano różne opinie. Obawiano się, że po spięciu już istniejącego asfaltowego odcinka Kaliska - Płociczno z odcinkiem Chwarzno - Stara Kiszewa urocze i ciche Płociczno, Dunajki i Kazub zostaną "zajechane". Jak będzie, zobaczymy. Na razie po budowie szosy otworzył się piękny widok z góry na Płocziczno z jego dwoma jeziorkami obok siebie.

W czwartek (10.11) PBD w niesamowitym tempie kładło też równiutki asfalt na kilometrowym odcinku szosy Frank - Kaliska. Zrobiona jest również droga od szosy Skarszewskiej do Kokoszkowych (idzie przez lasek linowiecki, za cmentarzem komunalnym). Ma 2 km długości, 5,5 m szerokości, będą nią mogły jechać pojazdy do 12 t. Wcześniej oddano do użytku 1,5-kilometrową ulicę Polną w Czarnej Wodzie. Przypomnijmy też, że położono asfalt na znacznej części berlinki Starogard - Tczew, realizuje się małą obwodnicę w Starogardzie, a w gminie Skórcz zbudowano szosę Wolental - Czarnylas.

To dużo jak na jeden rok. Co w przyszłym? Jak już łączymy powiaty (dwa lata temu połączono naszą gminę Osieczną z gminą Śliwice - powiat tucholski - szosą przez Byłyczek), to może warto położyć asfalt na kocich łbach na odcinku Łuby - Osie (województwo kujawsko-pomorskie). Gdyby ten odcinek powstał, błyskawicznie moglibyśmy dojechać do samego serca Borów Tucholskich. No i trzeba koniecznie zbudować słynną "drogę przez mękę" - Radziejewo - Szteklin - Lubichowo.
Tadeusz Majewski

Na podstawie magazynu Kociewiak piatkowe wydanie Dziennika Bałtyckiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz