czwartek, 16 marca 2006

Zblewo. Iwona Trzebiatowska: Rowerem w internecie

Są nieformalną grupą istniejącą przy Zespole Szkół Publicznych w Zblewie. Nazwali się "Szkołą Marzeń, ale wbrew nazwie działają bardzo konkretnie. Dzięki nim powstanie pierwszy w powiecie wirtualny przewodnik rowerowy i pierwsza wypożyczalnia rowerów!
Liderką grupy jest Iwona Trzebiatowska, nauczycielka matematyki. Należy do pokolenia, dla których komputer, Internet czy aparat cyfrowy są czymś zupełnie zwykłym. Dobrze zna też tę całą "nowomowę, związaną z pozyskiwaniem środków na projekty aplikacje, strategie, plany rozwojowe, beneficjenci projektu itp. Na marginesie Iwona jest też liderką Grupy Odnowy Wsi w Zblewie. Wie również, że projekty muszą być ciekawe i bardzo precyzyjnie napisane, jeżeli mają "przejść.

Tak na dobrą sprawę nie mogą się różnić od porządnych biznesplanów. Śmieje się, kiedy wyrażamy niewiarę w te wszystkie dotacje, między innymi unijne. Podajemy przykład. Ktoś niedawno wszystko perfekcyjnie opisał, napracował się, wysłał i... figa z makiem. Odpisali, że czegoś tam w projekcie nie zapewnia. Dosłownie drobnostki. Iwona śmieje się i mówi: - Skąd my to znamy... Okazuje się, że też nie bardzo wierzyły w sukces, składając projekt do konkursu "Nasza wieś naszą szansą 2005, zorganizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi i Bank Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych. Teraz już odetchnęły okazało się, że to jest realne. "Szkoła Marzeń otrzymała wyróżnienie i oczywiście wsparcie finansowe.

Powstanie siedem tras w świecie wirtualnym

Projekt zatytułowały jest ""Rowerem po Kociewiu" opracowanie wirtualnego przewodnika. W jego opisie i we wniosku o dotację czytamy, że celem projektu jest wytyczenie 7 tras rowerowych (około 300 km) wokół Zblewa. Wytyczą je, opiszą i sfotografują uczniowie zblewskiej szkoły podczas wycieczek rowerowych w kwietniu, maju i czerwcu tego roku. Potem, przy współpracy dorosłych i uczniów, do 25 lipca powstanie wirtualny przewodnik "Rowerem po Kociewiu. Ostateczny kształt nada mu oczywiście informatyk. Przewodnik zostanie umieszczony na stronach internetowych gminy Zblewo i szkoły, nagrany na płyty CD (280 sztuk) i przesłany do szkół z regionu.

Jak to będzie działało? Jak to w Internecie. Cyklista, poszukujący w sieci tras rowerowych, wpisze w wyszukiwarkę wyrazy "rowerowe szlaki i wyskoczy mu "w gminie Zblewo. Będzie klikał dalej i dalej, i dokładnie prześledzi każdą z tras (wszystkie będą się zaczynały i kończyły w stolicy gminy). Zobaczy ciekawostki, miejsca godne zwiedzenia, proponowane miejsca wypoczynkowe. Oczywiście pozna też Zblewo 3-tysięczną miejscowość z jej wszystkimi usługami, od bankomatu po kościół. Po tym cyklista - internauta wykrzyknie: "Jak na rower, to tylko do tej gminy!.

Kosztuje to sporo pracy

W takiej elektronicznej wersji powinien być opisany cały powiat, ale, choć to oczywiste, nie jest takie proste do zrobienia. Wiąże się z tym sporo ewentualnych działań. Można rzec, że "Szkoła Marzeń robi wycinek takiej powiatowej mapy, a popatrzmy, ile to kosztuje pracy. Najpierw mamy przygotowanie projektu z wnioskiem o dotację (o 9730 zł, całkowity koszt realizacji projektu oszacowano na 13040 zł), w lutym spotkanie z osobami, które znają ciekawe miejsca w okolicy i które pomogły we wstępnym opracowaniu tych szlaków na papierze, spotkania się z władzami w UG też mają informacje, spotkanie z sekcją ruchu drogowego Policji, młodzieżą i rodzicami.

W marcu i kwietniu pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drogach dla uczniów klas I i II gimnazjum. W pomieszczeniu udostępnionym przez szkołę przygotowanie garażów dla rowerów. Z tym się wiąże remont pomieszczenia, malowanie, zainstalowanie kraty w oknie i drzwiach oraz montaż stojaków do rowerów. Rzecz jasna tu pomoże młodzież. I już same całodzienne wycieczki w kwietniu, maju i czerwcu. Będzie ich naturalnie siedem. Kto organizował takie wycieczki, wie co to za trud. Pojadą uczniowie I i II klas gimnazjum z rodzicami i nauczycielami. Trasy zostaną dokładnie sfotografowane. I ostateczna praca informatyka nad wirtualną mapą.

Wszyscy na tym skorzystają

W każdym projekcie trzeba wskazać cele i te bezpośrednie, i pośrednie. W konkursowym formularzu i w części opisowej członkowie grupy piszą, że należą do nich między innymi: wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, stałe podnoszenie jakości pracy szkoły, przygotowanie uczniów do edukacji przez całe życie i do umiejętnego poruszania się w gąszczu informacji. Chodzi też o to, by pożytecznie umieli zagospodarować wolny czas, a przede wszystkim, by znali piękno swojej małej ojczyzny. Jest także mowa o podnoszeniu jakości życia na wsi.
Z konkretnego efektu projektu - wirtualnego przewodnika "Rowerem po Kociewiu, który zostanie zrealizowany przez 105 gimnazjalistów nie licząc opiekunów i rodziców, będzie korzystać około 3000 uczniów szkół z regionu, mieszkańcy wsi i gminy Zblewo oraz turyści. Mówiąc inaczej mnóstwo osób będzie sobie klikać, żeby się dowiedzieć, dlaczego mają wybrać tutejsze trasy rowerowe.

A gdzie tu przełożenie na jakiś konkretny biznes? - pytamy. -
Piszecie, że w tym projekcie są pokazane możliwości wykorzystania turystyki w celu zarobkowania?

- Dzisiaj nie ma dobrej promocji i turystycznych usług bez Internetu odpowiada pani Iwona. - A dobra promocja regionu w Internecie jest też podstawą jego rozwoju gospodarczego.

Gospodarczego?!
- Tak, turysta potrzebuje dokładnych opisów, by stwierdzić, czy warto zwiedzić dany region. Tu, w naszej gminie, się nie rozczarują. Jeździmy dużo po Polsce. Po powrocie dochodzimy do wniosku, że mamy czym się pochwalić. Na pobycie turystów skorzystają mieszkańcy Zblewa, którzy w znacznym stopniu utrzymują się z usług.

A za te "wygrane pieniądze co zostanie zakupione?
- Kupimy 15 rowerów turystycznych i aparat cyfrowy... Wyślemy 280 płyt CD do szkół w regionie z zaproszeniem na rajdy rowerowe. Będzie tam też oferta możliwość wypożyczenia tych 15 rowerów rowerów zorganizowanym grupom szkolnym. To w roku szkolnym. A w wakacje z rowerów i wytyczonych tras będą mogły korzystać całe rodziny z przyjaciółmi odpoczywające w okolicy.

Docelowo będziemy organizować co najmniej dziesięć rajdów w ciągu roku. Młodzieżowych, rodzinnych, rolników, policjantów, nauczycieli, urzędników itd. To tylko niektóre pomysły na promowanie regionu i czynnego wypoczynku. Przy okazji powstanie też kółko fotograficznoturystyczne w gimnazjum, które będzie systematycznie zamieszczać zdjęcia na stronie internetowej Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie.
Warto jeszcze dodać, że docelowo mapa ma się ukazać się także w wersji "papierowej, ale to już dalsza perspektywa. Być może motyw do następnego projektu.
Na podstawie magazynu Kociewiak piątkowe wydanie Dziennika Bałtyckiego

Foto Tadeusz Majewski
Na zdjęciu panie ze "Szkoły Marzeń - z lewej Iwona Trzebiatowska.

Kontakt: Iwona Trzebiatowska
trzebiat@neostrada.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz