środa, 24 października 2007

Kolejna gmina w Porozumieniu

Jak dobrze zjeść, to tylko do Osiecznej

Kolejna gmina w Porozumieniu

Stowarzyszenie Międzygminne Porozumienie "Agroturystyka Kociewia" z siedzibą w Zblewie, którego pomysłodawcami byli wójt gminy Zblewo Krzysztof Trawicki i inspektor ds. promocji gminy Zblewo Elżbieta Glaza, od piątku (19.10) liczy już siedem gmin.
W piątek w salce Urzędu Gminy w Osiecznej podpisano dokumenty w sprawie przyjęcia do Porozumienia właśnie gminy Osieczna. Jest to, wziąwszy pod w uwagę cele porozumienia (m.in. promocję regionu w różnych jego przejawach) cenny "nabytek". Gmina Osieczna słynie bowiem z kuchni kociewskiej. Przypomnijmy, że panie: Elżbieta Laskowska, Gertruda Tilsen - obie z Osiecznej i Elżbieta Gornowicz z Osówka zajęły w tym roku kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsca w konkursie Nasze Kociewskie Kulinarne Dziedzictwo w Kręgskim Młynie. Podczas zjazdu włodarzy gmin i delegacji na uroczystość podpisania dokumentów przyjęcia gminy Osieczna do Porozumienia nie mogło oczywiście zabraknąć jadła sporządzonego przez te panie oraz samych pań. Podczas degustacji kociewskich potraw mistrzynie kuchni oglądały siebie na promocyjnym i bardzo dobrym filmie, jakie został nakręcony w Kręgskim Młynie. Wójt gminy Zblewo podczas przemowy zauważył, że jadło nie tylko musi być dobre, ale powinno być też dobrze podane i to koniecznie do normalnego stołu. Wykpił tak zwane szwedzkie stoły, które zrobiły u nas karierę, a powinno się je urządzać tylko w określonych sytuacjach. Skrytykował też amerykański sposób odżywiania, który powoduje, że Amerykanie są otyli, ale nie tak jak u nas (u nas są normalnie otyli), a mniej więcej jak pełne worki z cienkim uchwytem w miejscu szyi (tu wójt nakreślił kształt nienormalnie otyłego Amerykanina/-ki). Niżej podpisany pokazał zebranym atlas o Pomorzu, świetnie wydany przez znaną w Polsce firmę "Demart". Niestety, zawiera on informacje dla nas oburzające. Pomińmy tu rozdział "Kociewskie smaki", do którego wrzucono Chełmno. Najgorszy lapsus dotyczy Starogardu, który znalazł się pod winietką... "Kaszebe".
Dobrze, że rozwija się kolejne stowarzyszenie. Może jednak już czas, by mówić o regionie jednym, silnym głosem. Zwłaszcza wtedy, jak nas wrzucają do Kaszubów.
Tadeusz Majewski

1. Wójt gminy Osieczan Barbara Tomczak i panie z KGW Osieczna - najlepsze z kucharek. Na pewno sporo wniosą do stowarzyszenia. Fot. Tadeusz Majewski
2. Wejście kolejnej gminy do stowarzyszenia to nie takie sobie hop. Wymaga wielu podpisów i pieczątek. Na zdjęciu dokumenty "pieczątkują" wójt gminy Kaliska Antoni Cywiński i - bliżej - burmistrz gminy Skarszewy Dariusz Skalski. Fot. Tadeusz Majewski

Za piątkowym wydaniem Dziennika Bałtyckiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz