czwartek, 11 października 2007

Nie płaci się za noclegi

Bytonia, gm. Zblewo. Szkoła współpracuje z innymi szkołami. Być może dojdzie do wymiany z jakąś szkołą z gminy Łapsze Niżne

Nie płaci się za noclegi

Są partnerstwa między gminami, dlaczego nie ma być między szkołami... A przynajmniej współpraca.
- Zespół Szkół Publicznych w Bytoni współpracuje z Gimnazjum nr 2 w Malborku - mówi dyrektor szkoły Tomasz Damaszk. - W ramach takiej współpracy jest oczywiście możliwa wymiana młodzieży. Ale z Malborkiem to jest świeża sprawa. Pierwsi wyjadą tam w październiku nasi harcerze. Współpracujemy też z dwiema szkołami w Gdyni. Nasi wyjeżdżali do nich już kilkakrotnie, a oni przyjeżdżali tutaj. Są to wyjazdy na weekendy, na jeden nocleg w warunkach turystycznych. Tego typu wymiany dają spore oszczędności, bo nie płaci się za drogie noclegi. Wyjeżdżają całe klasy lub harcerze. Nauczyciele lub instruktorzy jadą z młodzieżą nie biorąc wynagrodzenia. Czy takie wymiany organizują inne szkoły? Nie wiem, raczej tak. Wiem, że wszystkie szkoły organizują wycieczki jednodniowe, tematyczne. Przykładowo nasza gmina napisała projekt do kuratorium i otrzymała środki na zajęcia pozalekcyjne i wycieczki. Na to, na rozmaite zajęcia i wycieczki (np. szlak historyczny - Szpęgawsk, Stutthof), są środki. I dobrze, bo jak ten dzieciak może w ławce wytrzymać 30 godzin. Wycieczka, podczas której "sprzedaje" się wiedzę, jest dużo atrakcyjniejsza. Do tego takie wycieczki to świetny sposób wyrównywania szans.
Szkole w Bytoni łatwo zapewne nawiązywać współpracę z innymi szkołami, bo ma kilka bardzo poważnych atutów: mieści się w nowoczesnym budynku i jest fantastycznie położona (przy lesie, blisko m.in. do Twardego Dołu). Nie dziwota, że dyr. Damaszk zorganizował tu w tym roku pierwszy plener malarski. Nie przyjechało wielu twórców, ale za rok - uważa dyrektor - będzie lepiej. Być może przyjadą tu twórcy z gminy Łapsze Niżne.
Tadeusz Majewski

Za piątkowym wydaniem Dziennika Bałtyckiego

1. Dyr. Tomasz Damaszk prezentuje poplenerową pracę - świętą Barbarę autorstwa Leszka Baczkowskiego. - Świętą nie tylko od górników, ale i od pracowników w zawodach ekstremalnych, m.in. nauczycieli. Fot. Tadeusz MajewskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz