wtorek, 30 października 2007

Pinczyniacy w Poznaniu

Śladami pierwszych Piastów - z Pinczyna do pierwszej stolicy Polski
(korespondencja ze Szkoły w Pinczynie)


Uczniowie klas drugich Publicznego Gimnazjum im. ks. Stanisława Hoffmanna w Pinczynie uczestniczyli w dwudniowej wycieczce "Śladami pierwszych Piastów" do Gniezna i Poznania.
Zorganizowanie wycieczki możliwe było dzięki przystąpieniu szkoły do projektu i opracowaniu programu wycieczki edukacyjnej do miejsc pamięci narodowej - "Podróże historyczno - kulturowe w czasie i przestrzeni". Nasz projekt został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy dofinansowanie.

Wycieczka odbyła się w dniach 4 - 5 października bieżącego roku.
Pierwszym etapem podróży było Gniezno - pierwsza stolica Polski, gdzie uczestnicy wycieczki podziwiali katedrę, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha - od 24 marca 1994 roku św. Wojciech jest oficjalnie patronem miasta.

Jednym z cenniejszych zabytków Gniezna są spiżowe Drzwi Gnieźnieńskie, które powstały pod koniec XII wieku. Na 18 kwaterach przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha - od narodzin do złożenia w grobie, w katedrze gnieźnieńskiej.

W Muzeum Archidiecezjalnym młodzież zapoznała się z zabytkami sztuki sakralnej, a z wieży katedry, przy pięknej pogodzie, podziwiano panoramę miasta i okolic. Na Wzgórzu Lecha znajduje się również pomnik pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, przed którym uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Dzięki prezentacji multimedialnej i stałej ekspozycji w Muzeum Początków Państwa Polskiego gimnazjaliści zapoznali się z historią naszej państwowości.

Ostatnim etapem wycieczki pierwszego dnia była wyspa Ostrów Lednicki. Po drodze zatrzymaliśmy się w Lednogórze, aby uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć znane miejsce - Bramę Rybę, gdzie odbywają się co roku spotkania młodych ludzi.

Wyspa Ostrów Lednicki znajduje się nad Jeziorem Lednickim i trzeba było dostać się na nią promem. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego Ostrów był jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych kraju. Obecnie znajdują się tutaj pozostałości ich grodu.
Po zabytkach Gniezna i okolic oprowadzał przewodnik.

Zmęczeni trudami pierwszego dnia wycieczki wszyscy udali się na nocleg i posiłek, by następnego dnia pełni zapału i sił wyruszyć na zwiedzanie Poznania.

W najstarszej części miasta, na Ostrowie Tumskim, oczekiwał na naszą grupę przewodnik. Ostrów Tumski założony został prawdopodobnie w X stuleciu, tutaj w podziemiach katedry znajdują się pozostałości po pierwszej świątyni oraz szczątki grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Kolejnym etapem zwiedzania Poznania był rynek i oczywiście piękny Ratusz ze słynną wieżą z "koziołkami". Ciekawa jest legenda o poznańskich koziołkach, które pojawiają się zawsze na wieży w południe i trykają się rogami. Jest to atrakcja dla turystów zwiedzających miasto.

Atrakcją turystyczną miasta jest także Makieta Dawnego Poznania, dzięki której można poznać historię tego miasta. Można zobaczyć jak kiedyś wyglądało miasto w skali 1: 150. Dzięki komentarzowi lektora i odpowiednim efektom świetlnym i dźwiękowym, łatwo sobie wyobrazić historię miasta, począwszy od początków Państwa Polskiego do czasów drugiego rozbioru.

Spacerując po Poznaniu, nie można pominąć licznych kościołów o ciekawej architekturze i wystroju oraz Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Niestety, czas naszych historyczno - kulturowych podróży zbliżał się ku końcowi. Trzeba było wracać do domu. Zdobyte w czasie wycieczki wiadomości zostaną wykorzystane na różnych lekcjach. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem poznanych miejsc, a była to "długa" lekcja historii, chociaż inna niż w szkole. Nikt się nie nudził, humory dopisywały wszystkim.

T. Krzyżyńska
K. Kuziemska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz