środa, 25 marca 2009

INFORMACJA BURMISTRZA SKARSZEW

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Skarszewy. W ostatnim czasie na terenie naszej gminy miał miejsce wzmożony ruch dużych samochodów ciężarowych wożących ziemię spod budowy stadionu narodowego w Gdańsku. Wzbudziło to zrozumiałe zaniepokojenie części społeczeństwa. Zachodziły obawy, że dowożona ziemia może być zanieczyszczona lub wręcz skażona.
Władze gminy zareagowały natychmiast. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Skarszewach pojechali na miejsce składowania ziemi, wyrobisko po żwirowni w Wolnym Dworze. Została wykonana dokumentacja zdjęciowa, powiadomiono Urząd Marszałkowski w Gdańsku oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie.

Chciałbym Państwa uspokoić i zapewnić, że zdrowiu i życiu mieszkańców naszej gminy nic nie grozi. Nie ma również zagrożenia dla środowiska.

W dniu, w którym odbywała się Sesja Rady Miejskiej wziąłem udział w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Pan Ryszard Trykosko - Prezes spółki BIEG 2012 nadzorującej budowę stadionu, Pan Krzysztof Golmento - przedstawiciel firmy WAKOZ wykonawcy robót ziemnych i transportowych, przedstawiciele Prezydenta Gdańska i Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego a także burmistrzowie i wójtowie gmin, do których transportowano ziemię.

Pragnę Państwa poinformować, że wspólnie wyraziliśmy swoją dezaprobatę dla działań inwestora, który nie powiadomił wcześniej władz gminnych o zamiarze transportu i składowania ziemi na ich terenie. Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie zarówno od inwestora jak i wykonawcy robót o tym, że ziemia z wykopów pod stadion jest glebą organiczną bez jakichkolwiek zanieczyszczeń. Zostało to potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przedstawionych przez Pana Krzysztofa Golmento. Ponadto, służby Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pobrały dodatkowo próbki ziemi m.in. z Wolnego Dworu. Niezwłocznie po otrzymaniu tych wyników zostaną one podane do publicznej wiadomości.

Dariusz Skalski


Opis pod zdjęcie - widok na żwirownię w Wolnym Dworze - nawieziona ziemia, która ma służyć do rekultywacji wyrobiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz