środa, 14 kwietnia 2010

Kolektory słoneczne. K. Trawicki na temat paszkwilu T. Paplińskiego

Szanowni Mieszkańcy Gminy Zblewo!

Dotarły do mnie kolejne paszkwile napisane przez pana Tadeusza Peplińskiego - (Strażnika Porządku i Prawa … na terenie Gminy Zblewo i nie tylko …).


Odniosę się do sprawy kolektorów słonecznych.

Jako Wójt Gminy muszę podejmować niejednokrotnie szybkie decyzje. Aby pozyskać środki unijne, należy spełnić szereg warunków Jest też bardzo krótki okres, aby złożyć wymagane dokumenty.

Kiedy dowiedziałem się, że istnieje możliwość sięgnięcia po środki pomocowe na budowę kolektorów słonecznych w indywidualnych gospodarstwach domowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, podjąłem decyzję, aby spróbować wykorzystać możliwości dofinansowania.

W tym celu moi pracownicy zorganizowali spotkanie robocze z mieszkańcami gminy w dniu 19 marca 2010 r. - jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem programu przez Pomorski Urząd Marszałkowski. Frekwencja świadczyła o dużym zainteresowaniu. Podane zostały ogólne warunki, ogólne dane dotyczące instalacji, ogólne dane dotyczące kosztów.

Mój pracownik Bogusław Męczykowski kilkakrotnie podkreślił, że są to na razie informacje ogólne, nikt nikogo nie zmusza do przystąpienia do projektu i deklaracje są dobrowolne.

Po ogłoszeniu programu w dniu 29 marca br. zostały podane szczegółowe warunki dla potencjalnych beneficjentów, którzy będą składać projekty na dofinansowanie.

Kolejne spotkanie odbyło się w dniu 8 kwietnia, już tylko z osobami, które złożyły stosowne deklaracje.

Na spotkaniu poinformowano, że beneficjentem nie może być Gmina Zblewo, a projekt może złożyć np. stowarzyszenie. Dla przyśpieszenia procedur i oszczędności w powoływaniu nowego stowarzyszenia zaproponowaliśmy, że może to być już działające na terenie Gminy Stowarzyszenie "Zielona Gmina". Uczestnicy projektu (Ci, którzy dobrowolnie zgadzają się na udział w projekcie) muszą przystąpić do Stowarzyszenia. Do dnia 12 kwietnia winni byli złożyć stosowne deklaracje.

Informuję, że zgłosiło się dobrowolnie kilkadziesiąt osób, którzy zamierzają skorzystać z możliwości ubiegania się o dofinansowanie na budowę kolektorów słonecznych.

Dla nas, Drodzy Mieszkańcy, nieważne jest, czy prezesem stowarzyszenia jest była sekretarka Wójta Gminy, czy kolektory słoneczne w internecie kosztują już od 6 tysięcy złotych i wiele innych bzdur, które podaje Pan Pepliński.

Uważam, że przystępując do projektu jako jedyny Wójt w powiecie starogardzkim zrobiłem wszystko, żeby wykorzystać szansę (co nie znaczy, że projekt może nie dostać dofinansowania, ale powtórzę - szansę staram się wykorzystać).

Dla przejrzystości projektu wybrano 5 osób, które będą na bieżąco śledziły postęp w pracach.

Pan Pepliński Tadeusz jest Prezesem Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji STOP i mógłby sam zainicjować złożenie takiego projektu w Urzędzie Marszałkowskim, pomagając tym samym mieszkańcom naszej gminy . Pan Pepliński może napisać taki projekt, jak w Dzierzgoniu czy na całym Powiślu (…) i wreszcie wszyscy odniosą namacalne korzyści.

Życzymy powodzenia!

Jeżeli zabraknie Panu Peplińskiemu wiedzy w tym zakresie, to służymy pomocą.

Do oceny Was, Mieszkańców gminy, pozostawiam sprawę, czy ja i moi pracownicy dobrze postąpiliśmy, informując o możliwości wykorzystania szansy na pozyskanie środków na kolektory słoneczne w Gminie Zblewo.

Wójt Gminy Zblewo

Krzysztof Trawicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz