poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Kronika strażacka - 12.04 - 18.04.2010 r.

Starogard Gdański, 2010-04-19


Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 12.04.2010 - 18.04.2010r.12.04.2010 r., Starogard Gdański, ul. Gimnazjalna - pożar

O godzinie 04.24 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do pożaru werandy budynku mieszkalnego przy ul. Gimnazjalnej w Starogardzie Gdańskim. Na miejscu zdarzenia zastano pożar werandy budynku mieszkalnego wyłączonego z użytkowania. Istniało zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i podjęli czynności gaśnicze (gaszono m.in. zgromadzone wewnątrz werandy stare meble i okna). Następnie nadpalone przedmioty wyniesiono na zewnątrz obiektu, gdzie zostały dogaszone.


14.04.2010 r., Czarna Woda, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy

O godzinie 07.33 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego na drodze krajowej nr 22 w okolicach Czarnej Wody. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy po uderzeniu w przydrożne drzewo. Samochód znajdował się na jezdni, natomiast kierowca znajdował się poza pojazdem i był przytomny. Karetka Pogotowia Ratunkowego obecna była na miejscu zdarzenia. W pierwszej fazie działań ruch na drodze krajowej był całkowicie zablokowany. Później Policja kierowała ruchem wahadłowo. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Pomocy medycznej poszkodowanemu udzielili ratownicy z karetki Pogotowia Ratunkowego. Po czynnościach dochodzeniowych Policji pojazd załadowano na lawetę pomocy drogowej, a z jezdni usunięto płyny techniczne pojazdu i pozostałości powypadkowe.


14.04.2010 r., Zblewo, ul. Główna - wypadek drogowy

O godzinie 16.17 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w Zblewie, przy ul. Głównej. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali wypadek drogowy z udziałem skutera i samochodu osobowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zblewie udzielili osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przybyciu Pogotowia Ratunkowego osobę poszkodowaną przekazano obsadzie karetki. Po czynnościach dochodzeniowych Policji
z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe.


4. 16.04.2010 r., Owidz, ul. Jesionowa - rozszczelnienie butli propan-butan

O godzinie 06.48 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do rozszczelnionej butli z gazem propan-butan. Na miejsce zdarzenia strażacy zastali rozszczelnioną 11 kg butlę w budynku mieszkalnym. Gaz częściowo wypłynął z butli w trakcie odkręcania zaworu przez właściciela budynku. Mieszkańcy znajdowali się poza budynkiem. Właściciel jeszcze przed przybyciem strażaków wietrzył budynek i odłączył główne zasilanie elektryczne. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zaczopowali butlę w miejscu wycieku. Z budynku wyniesiono 2 butle: rozszczelnioną i drugą pustą butlę. W takcie działań dokonano pomiaru stężenia gazu propan-butan w budynku oraz pomiaru stężenia granic wybuchowości. Cały czas budynek przewietrzano - kolejne pomiary nie wykazały żadnego stężenia gazu.
5. 16.04.2010 r., Autostrada A-1 w granicach 28 km - wypadek drogowy

O godzinie 13.58 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego na autostradzie A-1. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy Ford Mondeo leżący na poboczu po "dachowaniu". Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Tczew udzielili kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej dwóm osobom poszkodowanym. Zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Starogard Gdański współdziałały z ratownikami z Tczewa. Osoby poszkodowane przekazano przybyłej na miejsce obsadzie karetki Pogotowia Ratunkowego. Z uwagi na to, że samochód znajdował się na poboczu jezdni dalsze czynności prowadziła Policja i operator autostrady.


W danym okresie jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 28 razy do pożarów traw
i nieużytków na terenie Powiatu Starogardzkiego.Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz