wtorek, 27 kwietnia 2010

Kronika strażacka - 19.04 - 25.04.2010 r.Starogard Gdański, 2010-04-26
PT-0660/25/2010
INFORMACJA dla MEDIÓW

Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 19.04.2010 - 25.04.2010r.


1. 21.04.2010 r., Czarna Woda - Kamienna Karczma, droga krajowa nr 22 - wypadek drogowy
O godzinie 02.50 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 22 na trasie Czarna Woda - Kamienna Karczma. Na miejscu zdarzenia zastano samochód ciężarowy Scania po uderzeniu w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia drzewo przewróciło się na pobocze drogi. Kierujący (27-letni mężczyzna) znajdował się poza pojazdem i uskarżał się na bóle głowy. Strażacy z OSP Czarna Woda zabezpieczyli teren działań i oświetlali miejsce zdarzenia. Ratownicy Pogotowia Ratunkowego zajęli się poszkodowanym kierowcą (poszkodowany został zabrany do szpitala). Po czynnościach dochodzeniowych Policji strażacy usunęli z jezdni pozostałości powypadkowe.

2. 22.04.2010 r., Jabłowo, droga wojewódzka nr 222 - wypadek drogowy
O godzinie 21.50 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej nr 222 w Jabłowie. W wypadku brały udział 2 pojazdy: Suzuki Swift i Renault Megane, które zderzyły się czołowo. Na miejscu zdarzenia obecna była Policja i Pogotowie Ratunkowe. Strażacy zabezpieczyli teren działań, zakręcili zawór zbiornika z gazem w Suzuki Swift oraz zasilanie akumulatorowe w obu pojazdach. Osobami poszkodowanymi zajmowało się Pogotowie Ratunkowe. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala. Strażacy oświetlali teren działań podczas czynności dochodzeniowych Policji. Na zakończenie strażacy usunęli plamę oleju oraz pozostałości powypadkowe z jezdni.

3. 23.04.2010 r., Starogard Gdański, ul. II Pułku Szwoleżerów - wypadek drogowy
O godzinie 12.22 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego w Starogardzie Gdańskim przy ul. II Pułku Szwoleżerów. W wypadku brały udział 2 pojazdy: Volvo V70 i Skoda Fabia. Samochody stały na jednym pasie ruchu, a osoby kierujące pojazdami znajdowały się poza pojazdami. Istniało zagrożenie w ruchu drogowym. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Lekarz Pogotowia Ratunkowego zbadał uczestników wypadku - żadna osoba nie została zabrana do szpitala. Działania straży pożarnej polegały m.in. na zabezpieczeniu pojazdów oraz usunięciu z jezdni pozostałości pokolizyjnych.

4. 23.04.2010 r., Starogard Gdański, ul. Kolejowa - pożar
O godzinie 13.01 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o pożarze w budynku byłej przychodni kolejowej. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali wydobywający się dym z otworów okiennych i drzwiowych opuszczonego budynku byłej przychodni kolejowej PKP. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Wprowadzono dwóch ratowników w sprzęcie ochrony dróg oddechowych z linią gaśniczą na parter budynku celem odnalezienia źródła ognia. Wewnątrz paliły się stare meble. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Policję. Po przygaszeniu pożaru nadpalone przedmioty wyniesiono na zewnątrz i dogaszono. Następnie budynek oddymiono i przewietrzono oraz przeszukano na okoliczność przebywania osób trzecich w budynku. Za pośrednictwem Powiatowego Stanowiska Kierowania powiadomiono zarządcę budynku oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

5. 24.04.2010 r., Nowa Wieś Rzeczna, ul. Akacjowa - miejscowe zagrożenie
Na miejscu zdarzenia zastano żmiję zygzakowatą na prywatnej posesji. Strażacy zabezpieczyli teren działań. Następnie ratownicy pochwycili zwierzę za pomocą sprzętu do pochwytywania zwierząt. Żmije przewieziono następnie do pobliskiego lasu, gdzie ją wypuszczono.

6. 24.04.2010 r., Starogard Gdański, Os. Kopernika - pożar samochodu
Na miejscu zdarzenia strażacy zastali palący się przedział silnika samochodu osobowego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Strażacy błyskawicznie podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palący się samochód. Następnie przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego otwarto maskę i dogaszono pożar. Pożar nie przedostał się do kabiny pojazdu.

7. 25.04.2010 r., Szlachta - Osieczna, droga powiatowa 2704G - wypadek drogowy
O godzinie 00.34 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało wezwanie do wypadku drogowego na drodze powiatowej 2704G na odcinku Osieczna - Szlachta. Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy Audi B4, który w wyniku uderzenia w drzewo rozpadł się na dwie części przód pojazdu znajdował się częściowo na jezdni i poboczu, tył około 50 metrów od jezdni w lesie. W wyniku wypadku poszkodowany został 22-letni mężczyzna.
W chwili przybycia straży pożarnej znajdował się on poza pojazdem na jezdni. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Policja kierowała ruchem drogowym. Ratownicy z OSP Szlachta podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową poszkodowanego, prowadzili ją do czasu przybycia karetki Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy Pogotowia Ratunkowego w dalszym ciągu prowadzili reanimację. Niestety lekarz (który przybył na miejsce zdarzenia drugą karetką) stwierdził zgon mężczyzny. Po czynnościach dochodzeniowo-śledczych Policji oraz czynnościach Prokuratora zwłoki mężczyzny zabrane zostały przez zakład pogrzebowy. Wrak pojazdu załadowano na lawetę pomocy drogowej, a z jedni usunięto pozostałości powypadkowe.

Od początku roku jednostki straży pożarnej wyjeżdżały 116 razy do pożarów traw
i nieużytków na terenie Powiatu Starogardzkiego (w ostatnim tygodniu 22 razy).

W ubiegłym roku na dzień 25 kwietnia odnotowano w sumie 499 zdarzeń (pożary 278, miejscowe zagrożenia 208, alarmy fałszywe 13), a w roku 2010 na dzień 25 kwietnia odnotowano 510 zdarzeń (pożary 221, miejscowe zagrożenia 279, alarmy fałszywe 10).

Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz