niedziela, 23 czerwca 2013

LISTY. Szukam informacji o rodzinie

Szanowny Panie Tadeuszu! Zwracam się do Pana w nadziei na pomoc w znalezieniu informacji na temat mojej rodziny. Mój niedawno zmarły ojciec opowiadał mi o wizytach w czasach dzieciństwa (przed II wojną św.) u rodziny swojej mamy w miejscowości Wolental na Pomorzu. Jego mama a moja babka, Helena Michalska z domu Kuberska, pochodziła z Wolentala, tak by wynikało z opowiadań ojca...
Rodzina jej była liczna, utrzymywała się z rolnictwa. Podobno miała własne gospodarstwo lub majątek rolny. Ojciec wspominał, że jeździł ze swoim dziadkiem na targ aż do Gdańska(?). W czasie wojny ojciec ze swoimi rodzicami ewakuował się aż na Węgry, skąd powrócił w 1945 roku. Zaraz potem rodzina próbowała różnymi drogami skontaktować się z krewnymi z Wolentala, ale uzyskali odpowiedź z PCK(?), że wszyscy zginęli podczas wojny. To w zasadzie jest całość mojej wiedzy na temat mojej wolentalskiej rodziny.
Proszę więc o ewentualną pomoc w dotarciu do ludzi, którzy znają historię i mieszkańców Wolentala, mogą odpowiedzieć, czy rodzina Kuberskich mieszkała w Wolentalu lub okolicach.
Tuż przed śmiercią ojciec mój dowiedział się o odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci mieszkańców Wolentala zamordowanych podczas II w.ś. Był przekonany, że to właśnie nasza rodzina. Ale teraz przeczytałem na waszym portalu, że nie ma tam nazwiska Kuberski. Proszę więc o pomoc w wyjaśnieniu losów rodziny mojej babki.
z poważaniem: Przemysław Michalski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz