środa, 19 czerwca 2013

POWIAT STAROGARDZKI NA STAREJ POCZTÓWCE - WIRTUALNA PODRÓŻ W CZASIE (ponad 300 pocztówek)

Tworzymy wirtualny album Kociewia na starej pocztówce i - szerzej - fotografii. Zaczęliśmy od uporządkowania posiadanych już zasobów. A są one w tym portalu już całkiem pokaźne. Problem w tym, że przypisane są poszczególnym gminom i miejscowościom. Z jednej strony to mankament, a z drugiej zaleta. Nie będziemy tego zmieniać. Po prostu połączymy je w ten sposób linkami, żeby oglądanie ich było jednocześnie wędrówką po miejscowościach. Od kilku miesięcy "wrzucamy" również udostępniane nam pocztówki. Samego Starogardu wprowadziliśmy już kilkadziesiąt. Zaletą "publikacji" pocztówek w internecie jest możliwość kadrowania i oglądania ciekawszych fragmentów. Zapraszamy do wędrówki po Starogardzie i powiecie starogardzkim...


Dziękujemy osobom, którzy przysyłają nam skany pocztówek i fotografie.
Tadeusz Majewski1. Kanał Młyński i Pałac nad Kanałem (tzw. Wiecherta - nazwa zabroniona). Widać, że było to na przełomie wieków miejsce wodnej rekreacji dam. W latach 90. XX w. przez drzwi do pałacu wchodziło się do.. redakcji "Gazety Kociewskiej", a wcześniej do przedszkola.2. Widok na Kanał Młyński zimą. Widać nieuszkodzony ciąg gotyckich murów.2a. Zbliżenie. W głębi przymglona wieża kościoła św. Katarzyny.3. Niezwykła pocztówka jak na tamten czas (znakomita większość była z niemieckimi opisami i zapisana po niemiecku przed nadawców). Na tablicy m.in. wymienione polskie firmy w mieście i wychodzące w tym czasie gazety.3a. Powiększenie - łatwiej się czyta ten zdumiewający tekst. Proszę też zwrócić uwagę na strój chłopczyka. Byłżeby to jedyny dowód, że już w tamtym czasie noszono coś w rodzaju kociewskiego stroju?3b. Data, data! I jakże znaczący tekst.
4. Oczywiście to nie zdjęcia, a rysunki. Niemniej dokładnie oddają detale. Pocztówka datowana na 1898 rok. Przyjrzyjcie się bliżej istniejącym i dzisiaj obiektom.4a. Ratusz niewiele się zmienił, co zresztą nie jest dziwne. Zmieniło się otoczenie.4b. Strzelnica. O stojących tam drewnianych konstrukcjach krążą jeszcze legendy. O amfiteatrze i innych obiektach, widocznych na ilustracji. Trudno się dziwić, że było to ulubione miejsce spacerów starogardzian. Murowany budynek po prawej obecnie istnieje - dziś Troja.5. Te obrazki trzeba koniecznie powiększyć.5a. Ładna panorama starego miasta - widok z wysokości dzisiejszego budynku PZU.5b. Kościół św. Katarzyny. Domy po lewej zachował do dzisiaj swój kształt.6. Kilka z najciekawszych obiektów w ówczesnym Starogardzie. Popatrzcie niżej.6a. Willa Goldfarba przy Moście Chojnickim. Niestety została okrutnie "skubizowana".6b. Czyżby to dzisiejsza szkoła nr 2 przy ulicy Sobieskiego? A może stara część "Ekonomika"? Podpowiedzcie, proszę: (biuro@kociewiacy.pl)6c. Gimnazjum, jeden z najdostojniejszych budynków do dzisiaj ("czerwone" I LO).RYNEK

POCZTÓWKI NADESŁANE WCZORAJ, TJ. 26.07.2011. DZIĘKUJEMY!7. Widok na kościół św. Katarzyny od strony fary.8. Rynek od strony dzisiejszej ul. Paderewskiego.8a. Zbliżenie.9. Mała pocztówka z widokiem na kościół św. Tatarzyny.10. Rynek z widokiem na farę. Niestety kamienice przy wjeździe od strony ul.Hallera spłonęły w 1945 r.10a. Kamienice, jakie widzimy na zbliżeniu, dziś nie istnieją.


11. Widok na rynek - strona północna.


12. Strona południowa.


12a. Kadr.


13. Widok na ratusz i pomnik Wilhelma II. Czyżby przed pomnikiem obwoźny handel? Popatrzmy...


13a. Chyba tak.


14. Pomnik Wilhelma z profilu.15. Ratusz i pomnik Wilhelma.16. Ponownie część Rynku z widokiem na kościół św. Katarzyny.17. Hotel Vorbach.


REKLAMANaszą Domeną jest KOMPLEKSOWA ARANŻACJA OKNA - od projektu i doradztwa, poprzez wybór materiału, obróbkę, i wieszanie, ale także montaż (karniszy i rolet)
18. Rynek. Hotel Vorbach i wylotówka na Chojnice (dziś ul. Chojnicka)
19. Gdzie to może być? Rynek?20.21. Jak już wędrujemy w czasie, to nie można pominąć 1939 roku.WIERZYCA22. Widok na Wierzycę od strony ul. Chojnickiej. Most był znacznie dłuższy niż dzisiaj, tzn. zmieniał się w drewnianą konstrukcję, którą przechodziło się do budynku poczty przez podmokły teren dzisiejszego parku.


23. Podobne ujęcie.


24. To samo zakole Wierzycy, ale już bliżej fary.25. Ten sam fragment Wierzycy. Zdjęcie wykonano z mostu. Dom po lewej był szczegółowo opisywany m.in. przez Stefana Adrycha i Huberta Pobłockiego.
26. Zakole Wierzycy z nieco większej odległości. Na tej koloryzowanej pocztówce widać, że w miejscu dzisiejszego parku rozciąga się wielka łąka. Park powstał w okresie międzywojennym, o czym piszemy w reportażu o Kamińskim.27. ?

ULICE28. Trudno dzisiaj rozpoznać ten budynek, a zatem i ulicę. A taki, że tak powiem, jest oczywisty. Jeszcze niedawno mieściła się tu komenda Policji. Oczywiście ulica Sikorskiego.29. Niech was nie zwiedzie nazwa ulicy - Skarszewska. W okresie międzywojennym tak, ale dzisiaj Sikorskiego. Chyba wyglądała ładniej niż dzisiaj.30. Strzelnica. Na początku naszego wirtualnego albumu są ryciny, tutaj zdjęcie.31. Widok na farę od strony parku.32. Na obu pocztówkach przejście do dzisiejszego parku pod Mostem Chojnickim.33. Z tej perspektywy widać dokładnie, jak za mostem ciągnie się drewniana kładka przez teren dzisiejszego parku.34. Gdy pokazuję tę pocztówkę, mało kto rozpoznaje, co to za obiekt. Wygląda interesująco pod względem architektonicznym. Jest to budynek mleczarni, niestety, już byłej.35. Ulica Chojnicka. Dwie takie same pocztówki, ale ta niżej ma już polski napis "Ulica Wilhelmowska".36. Ulica Wilhelma była smutna i uboga (proszę zwrócić uwagę na biedne domki po prawej stronie). A przecież znajdowała się bardzo blisko Rynku.


37. Ulica Kościuszki przy skrzyżowaniu z ul. Paderewskiego.38. Parada wojskowa. Był garnizon, to musiało być i wojsko. Cóż, taki los miast przyczółkowych.39. Jedno z najciekawszych miejsc do fotografowania. To tu, przed śluzą, Wierzyca się rozdwaja w Leniwkę i kanał Młyński (obie nazwy są umowne, ale na wszelki wypadek piszemy je wielki literami).40. Widok na most wiodący od strony ulicy Tczewskiej w stronę centrum miasta. Za mostem widać pałac należący do Wiechertów.


POCZTÓWKI PATRIOTYCZNE

41 - 43
Kalki pocztówek z wykonanych w okresie zaborów pruskich.


KOCBOROWO


44. Kocborowo - imponujący budynek dyrekcji (część środkowa) od strony dzisiejszej ulicy Skarszewskiej - Via Mercatorum czyli Drogi Kupców. Sądząc po wielkości drzewek pocztówka z początków XX w. Budowę szpitala rozpoczęto w 1895 roku, a zakończono w 1905 r. Kocborowo nie należało wówczas do Starogardu. Stało się jego dzielnicą w latach 70. XX wieku.


44a. Zbliżenie.45. Widok na budynek dyrekcji i wieżę ciśnień również od strony ulicy Skarszewskiej. Nie ma jeszcze domów mieszkalnych.
46. Koszary. Widok od strony ul. Sambora. Przez betonowe ogrodzenie na ćwiczenia żołnierzy patrzy ciekawscy.

47. Panorama Starogardu od strony dzisiejszej ulicy Hallera.


DWORZEC KOLEJOWY48. Dworzec kolejowy, wówczas wizytówka miasta.49. Dworzec kolejowy.50. Starostwo. Obecnie siedziba Urzędu Miasta.51. Amt. Niezbyt ciekawy budynek, w którym się sporo mówiło w okresie międzywojennym. Poparzymy niżej na zbliżenie.51a. Amt - zbliżenie.52. Hm... Trudno rozpoznać. A to dzisiejsza ulica Paderewskiego. W budynku za drzewem mieściły się koszary. Dziś znajduje się m.in. "Biedronka".53. Willa Goldfarba przy dzisiejszej ulicy Chojnickiej. Śliczna willa został "skubizowana" i stoi do dzisiaj.
54. Dzisiejsza ulica Hallera - drugi z lewej budynek poczty.54a. Zbliżenie. Za budynkiem poczty nieistniejące dzisiaj dwa budynki.

CIĄG DALSZY WIRTUALNEJ PODRÓŻY PO STAROGARDZIE I OKOLICACH

CHCESZ OBEJRZEĆ ULICĘ DZISIAJ NORWIDA, KOCBOROWO, ŻABNO (!) I INNE? PRZEJDŹ...GMINA STAROGARD NA STAREJ POCZTÓWCE


GMINA LUBICHOWO NA STAREJ POCZTÓWCE


GMINA ZBLEWO NA STAREJ POCZTÓWCE


GMINA BOBOWO NA STAREJ POCZTÓWCE I FOTOGRAFII

GMINA SKÓRCZ NA STAREJ POCZTÓWCE

SKÓRCZ NA STAREJ POCZTÓWCE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz