wtorek, 1 stycznia 2002

Sztuka ogrodów

Państwo Wanda i Hubert Kopciowscy we Franku k/o Kalisk swą działalność rozpoczęli od 1991 roku po przejściu na emeryturę. Pani Wanda pedagog, P. Hubert historyk sztuki.


Na początku zajmowali się tym hobbistycznie próbując rozmnażać krzewy liściaste, pnączy bylin na działce koło domu. Produkcja się się znacznie zwiększała i tak powiększyliśmy szkółkę o dokupione działki usytuowane w sąsiedztwie posesji.

Zainteresowanie klientów było coraz większe ciekawych form krzewów ozdobnych co zachęciło nas do rozszerzenia asortymentu, który był coraz większy i większy.

Systematycznie zdobywana wiedza o hodowli zachęciła do coraz większej produkcji, zrodziła się myśl stworzenia prawdziwej szkółki roślin ozdobnych. Nabyliśmy ziemie w pobliskiej miejscowości postawieniu folii zainstalowaniu deszczowni części sprzedażowej w roku 1999 przenieśliśmy szkółkę z Kalisk do Franku.

Obecnie gospodarujemy na obszarze 5 ha (1 ha to rośliny w doniczkach i foliach,0,5 ha to część gdzie jest sprzedaż detaliczna i hurtowa z przykładowo urządzonymi ogrodami, a 0,5 ha to uprawy w gruncie).

W roku bieżącym urządziliśmy sześć przykładowych ogrodów w kompozycjach:

Ogród wiejski - to duża swoboda, bogactwo kształtów i roślinności głownie kwitnącej, kwiatki, ta bułki, róże, juki, lawenda tymianki z niego kształtowany jest ogród w różnych formach, kompozycje w kole z podziałami.

Ogród francuski - strzyżenie parterowe bukszpanów w kształcie różnych wzorów przestrzenie wypełniane są gryzem, kamyczkami i strzyżona trawą - dominuje zieleń i barwa wykładanej ziemi.

Ogród pałacowy - te ogrody rozwijały się w baroku. Jest tu akcentowana oś ogrodu z podziałami symetrycznymi, obwódki tego ogrodu kształtowane są z cisów o różnym wzorze po bokach wieńczą się różne kształty formowane na kule, na stożki, spiralę, elipsy z cisów. . Całość wypełnia się strzyżoną trawą.

Ogród angielski - charakteryzuje się dużą swobodą w kształtowaniu przestrzeni w nią są wkomponowane elementy architektoniczne, kolumny, wazy. Główna forma na przykład elipsie wypełniona krzywkami o różnych kształtach - płaczące, krzaczaste, kuliste i wprowadza się również elementy ukwiecenia na przykład dalie, zmienne roczne kwiaty.

Ogród japoński - to bogactwo strzyżeń i ministaryzacja zieleni, dużo wązaji, elementem jest zawsze ciąg wodny i skały na przykład z fontanną (odstraszacz jeleni zrobiony z bambusa), te formy mają charakter wysypkowy, wysepki są piętrzone, całość jest otoczona zwykle palisadą z bambusów.

Ogród skalny - pełna swoboda kształtów z kamienia i roślinności skalnej, miniaturowych iglaczków i liściastych, dominują rodniki w skale byliny wieloletnie o rożnej wielkości wzrostu z przodu mniejsze z tyłu większe żeby wzajemnie nie zabierały sobie słońca. Ziemia przepuszczalna (piaszczysta) pomiędzy nimi kamienie.


Jest również mini ZOO - są tu miniaturowe króliczki, kurki miniaturowe, bażanty, papuszki, perliczki, przepiórki, pawiki i inne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz