sobota, 26 stycznia 2002

Z historii LZS w Smętowie

Do 1948 roku młodzież ze Smętowa i Czerwińska chętnie grała w siatkówkę i w piłkę nożną w różnych miejscach. 50 lat temu grupa młodych osób postanowiła założyć koło LZS i wstąpić do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. W skład zespołu założycielskiego weszli: prezes - Stefan Maślak, zastępca - Leonard Konkolewski, sekretarz - Tadeusz Woźnicko, członek - Mieczysław Kośliński.

Nowo powstałe koło liczyło prawie 30 osób. Niebawem przystąpiło do budowy boiska piłkarskiego, boiska do siatkówki i skoczni w dal, usytuowanych za dawnym domem pocztowym.

Smęrtowskie LZS zgłosiło drużyny piłkarskie do rozgrywek organizowanych przez OZPN Gdański. Drużyny ze Smętowa brały udział w licznych zawodach i spartakiadach organizowanych w powiecie świeckim i starogardzkim.

W połowie lat 50. prezesem klubu LZS "Pogoń" Smętowo został śp. Władysław Pasterski, zawiadowca stacji PKP Smętowo, a po nim Lech Glamowski. W życie sportowe bardzo zaangażowali się: Henryk Wikland, Stanisław Kowalczyk, Kazimierz Koślicki, śp. Jerzy Borys, Ryszard Ziółkowski, Kazimierz Leśniak, Brunon Braun, Zdzisław Lewandowski i śp. Paweł Piórek.

Między innymi z inicjatywy śp. Pawła Piórka na początku lat 70., przy poparciu ówczesnego naczelnika gminy Macieja Borysiaka, przystąpiono do budowy kompleksu obecnego GOKSiR w Smętowie. Do budowy obiektów z pełnym zaangażowaniem przystąpiła miejscowa młodzież.

Wypada również przypomnieć zakłady pracy oraz instytucje, dzięki którym możliwa była działalność koła LZS. Głównym sponsorem była Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z prezesem Mieczysławem Mechlińskim na czele (przewoziła zawodników na imprezy i fundowała sprzęt dla drużyny piłkarskiej).

Kolejne pokolenie sportowców tworzyli: Stanisław Danecki, Edward Makowski, Zenon Frost, Jan Poniechtera, Ryszard Kośliński, Ryszard Ziółkowski, Jan Pyrkowski, Władysław Piotrowski, Edward Chyła, Marian Wójcik oraz dyrektor GOKSiR-u śp. Stanisław Mucha. Po śp. Pawle Piórku wodze przejął Roman Guzmann.

Koło odnosi tak liczne sukcesy w spartakiadach letnich i zimowych, że sportowcy LZS Smętowo należą do czołówki powiatu (o czym świadczą liczne puchary i proporczyki zgromadzone w Klubie Olimpijczyka).

Lata 80. to działalność prezesa Grzegorza Górskiego oraz Mieczysława Ziółkowskiego, Andrzeja Wąsika, Andrzeja Dodota i Zdzisława Bojanowskich, Grzegorza i Jacka Czerowskich.

Z roku na rok wzrasta poziom wyszkolenia sportowców zrzeszonych w kole LZS. Dominującą dyscypliną jest - jak to w środowiskach wiejskich - piłka nożna. Drużyna występuje od kl. C, B, A do klasy okręgowej.

Za prezesury Jerzego Zielińskiego, obecnego wójta gminy Smętowo (koniec lat 80.), przy współudziale Jerzego Manuszewskiego drużyna piłkarska odnosi największe sukcesy. Od 1992 roku "Pogoń" Smętowo uczestniczy w rozgrywkach klasy okręgowej. W pierwszym roku zajmuje III miejsce w tabeli końcowej. Pojawiają się prawdziwe talenty piłkarskie. Bogdan Lizak, Jacek Manuszewski, Tomasz Świderski, Grzegorz Pyrkowski, którzy z powodzeniem występują najpierw na boiskach II-ligowych, później II i I-ligowych.

Drużyna balansuje na krawędzi klasy okręgowej i kl. "A" a od roku uczestniczy w rozgrywkach kl. "A" i zajmuje miejsce w środku tabeli (sezon 1997-98).

Opr. Ryszard Ziółkowski
GK 26, 1998 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz