wtorek, 22 lipca 2008

A. Grzyb. Kuchnia na cztery pory roku

Kolejne spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków


Na progu tegorocznego lata odbyło się w gościnnych progach restauracji Turbot w Gdańsku kolejne spotkanie Kociewiaków, którzy na przestrzeni lat zadomowili się w Trójmieście.


Sprowadziły ich tutaj po II wojnie światowej różne okoliczności. Między innymi chęć zdobycia wiedzy na wyższych uczelniach Wybrzeża, podjęcie pracy w rozwijającym się przemyśle stoczniowym czy służba w trójmiejskich jednostkach wojskowych. Już trzeci rok integrują się wokół działaczy Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków proponujących na każdym kolejnym spotkaniu nowe przeżycia kulturalno-estetyczne. Tak było i tym razem.

Program piątkowego, XII już spotkania, obejmował po pierwsze promocję "Kociewskiej książki kucharskiej" autorstwa Andrzeja Grzyba. Autor zebrał, w pięknie ilustrowanym przez Józefa Olszynkę, a wydanym przez wydawnictwo "Bernardinum" tomie, ponad sto przepisów kulinarnych. Współautorami książki kucharskiej jest ponad 60 znawców potraw kociewskich. Niektóre przepisy kulinarne podane są w gwarze kociewskiej. Książka obejmuje specjały jadłospisu ze wszystkich czterech pór roku, rozpisane na poszczególne miesiące, tabelę świąt ruchomych, w których obowiązywały na Kociewiu takie a nie inne dania, spis alfabetyczny dań itp. Wśród obecnych na spotkaniu cieszyła się olbrzymim wzięciem, a autor zamaszyście wpisywał się nabywcom, nie żałując indywidualnych dedykacji. Książkę zaś poświęcił "Małgorzacie i Tadeuszowi Włodarczykom w podzięce za szczodrą życzliwość dla Kociewia".


Drugim punktem programu była praca licencjacka Patrycji Hamerskiej studentki Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł pracy brzmiał: "Sylwetka Bernarda Janowicza w 100-lecie urodzin". W ten sposób znalazła zwieńczenie inicjatywa organizatorów czterech edycji konkursów literackich im. Bernarda Janowicza. Patronowała im "Gazeta Kociewska" w Starogardzie Gdańskim. Wdzięczność zaś należy się: jurorom, sponsorom nagród i laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursów, którzy swoimi pracami przyczynili się do pomnożenia wiedzy o Kociewiu i autorze "Bajek kociewskich", zmarłym przed pięciu laty nestorze pisarzy kociewskich.

Oba wyżej wymienione wydarzenia wpisały się w cykl uroczystości kulturalnych, rocznicowych, wspomnieniowych, odbywających się z okazji 35-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Informacje na temat możliwości prenumeraty kociewskich czasopism, w tym "Panoramy Kociewia", "Gazety Kociewskiej", "Pielgrzyma" oraz przybliżenie sylwetki pierwszej błogosławionej z Kociewia, siostry Marty Wieckiej (1874-1904) rodem z Nowego Wieca koło Skarszew, wyczerpały część oficjalną spotkania. Z kolei uwaga licznie zebranych gości skupiła się na sztuce ludowej twórców z Kociewia. Po raz pierwszy swe rękodzieła z dziedziny haftu, obrazów malowanych na szkle i akwarel prezentowała Irena Opala z Nowej Cerkwi. Wanda Kołucka zaś wodziła rej przy stoisku Kociewskiego Kantoru Edytorskiego z Tczewa, oferując, ku radości zebranych, numer 2/2008 r. kwartalnika społeczno-kulturalnego, który redaktor naczelny Halina Rudko ubogaciła bibliografią zawartości, wraz z indeksami z lat 2001-2007 w opracowaniu Seweryna Paucha i Magdaleny Śnieguli.

Po tym na sali zapanowała atmosfera biesiadna, a to za sprawą szczodrości cukiernika Eugeniusza Lipińskiego z ulicy Słowackiego 53 we Wrzeszczu i prezes Beaty Oworuszko z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Starogardzie Gdańskim. Zainteresowanie biesiadników skupiło się na sznekach zes glancam, kuchach na młodziach, kuszkach, chlybie rogowym, krajanym wew sztóle, smarowane masłam, posztrojowane soló i obłożóne dyko szychtó glómzy zes łuczkam. Dało tyż czuć gwara kociewska, a nad wszystkimi górował doniosły głos nestora trójmiejskich Kociywiaków byłego rektora Akademii Medycznej w Gdańsku prof. Stefana Raszei.

Hubert Pobłocki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz