wtorek, 22 lipca 2008

Policja. Kilka przestępstw w jednym autku

Jeden nietrzeźwy, drugi z narkotykami, trzeci z podrobionym dokumentem. I jeszcze próba przekupstwa!

Kilka przestępstw w jednym autku

W piątkową noc (18 lipca) starogardzcy policjanci zatrzymali trzech
mężczyzn w wieku 17-21 lat, z których jeden jest podejrzany o kierowanie samochodem będąc w stanie nietrzeźwości i próbę
przekupstwa policjantów, kolejny o posiadanie narkotyków, a trzeciemu
policjanci zarzucają podrobienie dokumentu. Całą trójka trafił do
policyjnego aresztu. Grozi im od 3 do 10 lat pozbawienia
wolności.

Po godz. 23 policjanci patrolujący teren miasta przy ul. Gdańskiej
zauważyli opla, którego kierowca miał spore problemy z panowaniem nad swoim pojazdem. Wewnątrz znajdowało się 5 młodych mężczyzn. Po zatrzymaniu auta do kontroli i zbadaniu kierującego alkomatem, okazało się, że zarówno on, jak i wszyscy pasażerowie są pod silnym działaniem alkoholu. Kierowca, 17-letni Marcin L., miał w organizmie 1,9 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, obiecywał policjantom 500 złotych łapówki w zamian za puszczenie go wolno. Pomimo pouczeń policjantów, iż swoim zachowaniem popełnia kolejne przestępstwo, 17-latek ponawiał swoją propozycję. Ponadto Marcin L. nie ma uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, podczas kontroli nie posiadał też dokumentów od auta. Podczas zatrzymywania kierującego jeden z pasażerów wyrzucił na ulicę zwitek papieru z zawartością suszu roślinnego. Po zbadaniu narkotestem okazało się, że w papierze zawinięte było 0,14 g marihuany. Kolejny z pasażerów, 17-letni Patryk S., wylegitymował się sfałszowaną legitymacją szkolną. Twierdził, że dokument przerobił po to, żeby móc kupować piwo. Kolejnego z pasażerów, za wielokrotne używanie wulgaryzmów, policjanci ukarali 500-złotowym mandatem. Jednym z pasażerów był również 15-latek, który w organizmie miał ponad 1,6 promila alkoholu. Po wykonaniu czynności, został przekazany rodzicom.
Za próbę przekupstwa policjantów oraz kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, za fałszowanie dokumentu - do lat 5, natomiast za posiadanie narkotyków - do 3. Nietrzeźwy nieletni poniesie odpowiedzialność przed sądem rodzinnym.
Angelika Kreft
Nadtytuł i tytuł od redakcji

Z kroniki naszej Policji (21.07.2008)

Plaga pijanych kierowców

W ciągu ostatniego weekendu starogardzcy policjanci zatrzymali aż dziewięciu pijanych kierowców. To więcej niż niejednokrotnie w ciągu całego tygodnia. Aż czterech z nich w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Najwięcej nietrzeźwych, bo sześciu, policjanci zatrzymali w sobotnią noc.

Jeden z zatrzymanych spowodował wypadek drogowy, a kolejny kolizję. Niechlubnym rekordzistą był 27-letni mieszkaniec gminy Starogard. W organizmie miał blisko 3 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali go wczoraj (w niedziele - przyp. red.) po godz. 20. Mężczyzna spowodował kolizję drogową, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. 27-latek kierując fiatem 126p uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji, po czym wpadł na jej teren i uderzył w zaparkowanego mercedesa. Widząc co zrobił, wybiegł z rozbitego malucha i uciekł do lasu. Zawiadomieni policjanci spenetrowali pobliski teren i przy jednej z leśnej dróg zatrzymali mężczyznę. Ten przyznał, że chwilę wcześniej kierował rozbitym małym fiatem. Policjanci ustalili, że 27-latek nigdy nie miał prawa jazdy, a auto, którym kierował, nie było ubezpieczone. Trwa wycena strat, jakie spowodował uderzając w ogrodzenie i mercedesa.
Niewiele mniejszą dawkę alkoholu miał w organizmie 45-letni mieszkaniec gminy Lubichowo. Policjanci zatrzymali go w niedzielny wieczór (po godz.19) po tym, jak osobowym fordem spowodował wypadek będąc pod działaniem ponad 2,5 promila alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy i trafił do szpitala. Jechał ulicą w Mościskach (gm. Lubichowo) i w pewnym momencie z nieustalonych dotąd przyczyn wjechał do przydrożnego rowu. Pasażer forda również był pod silnym wpływem alkoholu.
Natomiast w piątek (18.07) policjanci zatrzymali 17-latka, który miał w
organizmie 1,9 promila alkoholu. Młodzieniec jeździł ulicami Starogardu, a kiedy policjanci go zatrzymywali, próbował ich przekupić oferując 500 zł za uniknięcie odpowiedzialności. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.
Wszystkim zatrzymanym grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za spowodowanie wypadku będąc w stanie nietrzeźwości grozi kara do 4,5 roku pozbawienia wolności. Próba przekupstwa policjantów za naruszenie przepisów prawa to odpowiedzialność do 10 lat pozbawienia wolności.
Policjanci przestrzegają, że jazda pod wpływem alkoholu jest bardzo
niebezpieczna, a pijani kierowcy stwarzają ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również innych uczestników dróg.
Pijany nastoletni kierowca próbował przekupić policjantów
A.K.

Starogard. Policjanci zapraszają mieszkańców miasta

Dzień Otwarty

W związku z obchodami Święta Policji Komendant Powiatowy Policji w
Starogardzie Gd. oraz wszyscy policjanci zapraszają mieszkańców
Starogardu i powiatu na Dzień Otwarty, który Policja organizuje w
budynku komendy 25 lipca (w piątek) w godz. od 12 do 15. Będzie możliwość obejrzenia strzelnicy, policyjnych radiowozów, motocykli oraz przyjrzenia się z bliska, jak wygląda praca funkcjonariuszy w poszczególnych sekcjach - pisze w zaproszeniu oficer prasowy KPP w Starogardzie st. sierż. Angelika Kreft. Natomiast zainteresowani służbą w Policji uzyskają wyczerpujące
informacje o warunkach naboru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz