poniedziałek, 25 listopada 2013

ANNA MORAWIEC. Maestro Wojciech Gdaniec dał piękny koncert w Pinczynie

Muzyka po raz kolejny rozbrzmiała w Pinczynie...


... a to za sprawą Jesiennego Koncertu Muzycznego, który odbył się w jesienne niedzielne popołudnie 24 listopada.

W murach pinczyńskiej szkoły rozbrzmiał utwór Johnathana Larsona Seasons of Love w wykonaniu Zespołu Wokalnego Singers Novi, któremu towarzyszyła Orkiestra Kameralna Pro Simfonica ze Starogardu Gdańskiego.


Założycielem i dyrygentem Orkiestry jest Wojciech Gdaniec, wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim i jednocześnie nauczyciel muzyki w tutejszej szkole. Orkiestra prężnie działa od roku 2001, a jej członkowie to absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim.

Zespół wykonuje muzykę okresu renesansu, baroku, a także muzykę klasyczną, romantyczną oraz muzykę XX wieku. W swoim repertuarze ma również utwory lżejszego gatunku, zaliczanych do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej i filmowej.

W chwili obecnej jego skład tworzy 17 muzyków grających na skrzypcach, wiolonczelach, kontrabasie, fletach, klarnecie i instrumencie klawiszowym.

W roku 2003 z Orkiestry Kameralnej Pro Simfonica wyłoniła się kilkuosobowa grupa entuzjastów śpiewania kolęd. Ich ogromna chęć śpiewania była tak wielka, że dała ona inspirację do powstania Zespołu Wokalnego Singers Novi. Wykonują oni utwory a"capella oraz utwory wokalno-instrumentalne. Śpiewają utwory będące w repertuarach liczących się zespołów wokalnych oraz piosenki ze znanych i lubianych filmów i musicali. Skład zespołu tworzy 13 wokalistów.

Koncert podzielony był na dwie części. W części pierwszej mogliśmy usłyszeć przepiękną muzykę takich sław jak: Marc-Antoine Charpentier, Franciszek Schubert, Johann Brahms, Jan Stefani, Emil Waldteufel, Michał Lorenc, Johann Strauss oraz popisowy utwór samego założyciela Orkiestry, Wojciecha Gdańca w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Pro Simfonica.

Część druga koncertu to wspaniałe występy Zespołu Wokalnego Singers Novi, podczas których usłyszeliśmy niezapomniane piosenki: When I fall in love, Moon River, Deep River oraz Swing Low, Siyhamba, The lion sleeps tonight, Lollypop, Hit the Road, Jack, Nothing"s gonna change my love for you, czy też wspaniała Kołysanka Jana Maklakiewicza.

Orkiestra i Zespół Wokalny wspólnie wykonali jeszcze utwór Henryka Warskiego i Ludwika Starskiego Ach jak przyjemnie oraz utwór finałowy Nadszedł już czas Michaela Jacksona.

Publiczność była tak bardzo zachwycona koncertem, że muzycy "bisowali" aż dwukrotnie.
Za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a pani dyrektor Iwona Loroch złożyła na ręce dyrygenta zespołu symboliczny bukiet kwiatów.

Po zakończeniu koncertu mieszkańcy Pinczyna i okolic zostali zaproszeni do zwiedzania szkolnej izby regionalnej, w której tego dnia znajdowała się kawiarenka, gdzie z okazji Światowego Dnia Piernika można było zjeść przepyszne pierniki i napić się gorącej czekolady. Ponadto, zwiedzający mogli przejrzeć liczne kroniki szkoły, które znajdowały się w Izbie Pamięci Poetek (Franciszki Powalskiej, Wandy Dembek i Małgorzaty Hillar).

Ale to nie koniec atrakcji! Na wszystkich gości czekały stoiska ze świątecznymi dekoracjami i akcesoriami: od pudełek do prezentów, aniołków, stroików, poprzez kartki z życzeniami, aż do sianka pod obrus wigilijny...

I tak oto, w świątecznym już klimacie, nastrojeni wspaniałą muzyką, wszyscy rozeszli się do domów... z nadzieją na kolejne takie popołudnie...

Anna Morawiec


123456
78
91011
12
13
14
15
161718192021222324Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz