wtorek, 26 listopada 2013

GNIEW. Setne urodziny keramzytu

Trwały, uniwersalny i niezastąpiony - to tylko część zalet keramzytu, który w tym roku obchodzi setną rocznicę odkrycia. Przez ostatni wiek te gliniane kuleczki wykorzystywane były podczas remontów, upiększania ogrodów, budowania dróg, a także do wycierania dżinsów i konstruowania kadłubów statków. Ostatnio młodzi i kreatywni mieszkańcy Gniewu znaleźli nowe zastosowanie dla tego produktu - keramzyt stał się narzędziem do tworzenia dzieł sztuki!

Zaoszczędzone praca, czas i pieniądze
Keramzyt idealnie sprawdza się podczas budowy i remontu budynków.
- Można go stosować do izolacji stropów, stropodachów, ścian, piwnic, podłóg i instalacji w gruncie. Gliniane kruszywo doskonale chroni przed zimnem, wilgocią, hałasem czy choćby niepożądanymi gryzoniami - powiedział Tadeusz Kaczmarek, doradca techniczny Weber z zakładu produkcji Leca® KERAMZYTU w Gniewie. - Ale najczęściej to lekkie, ceramiczne kruszywo wykorzystuje się do produkcji keramzytobetonowych elementów służących do budowy ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Powstają z nich ciepłe, oddychające, "termoaktywne" domy - dodaje.
Niezawodność keramzytowej technologii potwierdzają użytkownicy, którzy stosują gniewski keramzyt już prawie od 40 lat. Sprzyja ona zaoszczędzeniu pracy, czasu i pieniędzy.

Drogi, autostrady i najszybsze tory wyścigowe
− Małe granulki keramzytu potrafią wybawić z nie lada kłopotów podczas projektowania oraz budowy dróg, mostów i innych obiektów inżynierskich, szczególnie w sytuacjach nienośnych, ciężkich gruntów - powiedział inż. Sławomir Dekert z firmy Weber, który na co dzień współpracuje z wykonawcami prac geotechnicznych.
Keramzyt pozwala na poprowadzenie drogi przez trudne, nienośne, nasiąknięte wodą tereny. Przykładem może być ulica J. Turowicza w Krakowie, która dzięki technologii keramzytu mogła być poprowadzona przez stare wysypisko śmieci. Inny sposób na wykorzystanie tego ceramicznego kruszywa w geotechnice, to tzw. safe stop, czyli pasy bezpieczeństwa służące do redukcji prędkości na torach wyścigowych (w przypadku wypadnięcia pojazdu poza tor). Keramzyt Leca® wykorzystywany jest m.in. na jednym z najszybszych torów wyścigowym świata - Doha Drag Strip w Katarze.
Budowa Zakładu w Gniewie

Zakład dawniejEkologicznie i ekonomicznie
Ten ceramiczny kruszec ma również inne zastosowania. Zimą można wykorzystać Leca® KERAMZYT antypoślizgowy, który jest ratunkiem nie tylko dla kierowców, ale też dla pieszych, zwierząt i roślin. Stosuje się go do podsypki na oblodzone drogi, chodniki, schody i podjazdy. Lekkie granulki keramzytu są niezwykle wydajne. Mogą być użyte nie tylko jako materiał antypoślizgowy ale także do filtracji w domowym akwarium, albo w wielkotowarowej hodowli ryb - m.in. pstrąga i innych gatunków łososiowatych.

Keramzyt od pokoleń
Brązowoszare granulki keramzytu są w naszych domach od pokoleń. Pani Justyna Kaleta, inżynier ogrodnictwa z Gdańska, spotkała się z tym glinianym materiałem ponad 30 lat temu.
- Widziałam jak rodzice, gdańscy ogrodnicy, przesadzali rośliny wysypując na dno doniczek małe ceramiczne granulki - powiedziała.
Wykorzystywanie keramzytu w ogrodnictwie jest jednym z najpopularniejszych zastosowań. Od lat używa się go zarówno przy upiększaniu skalniaków, przydomowych ogródków, ale także w doniczkach ozdobnych na balkonach i tarasach.

Artystyczna strona keramzytu
Jak się okazało, keramzyt może być wykorzystywany nie tylko w celach użytkowych, ale też może stać się środkiem wyrazu artystycznego. Z okazji Dnia Bociana Białego ponad 100 uczniów z Gniewu i okolic uczestniczyło w tworzeniu prac wykonanych z tych ceramicznych kuleczek. Realizując projekty dzieci dały się ponieść wyobraźni - przemalowały keramzyt na różnobarwne kolory i umieściły go na wielkoformatowych planszach, tworząc w ten sposób wielowymiarowe obrazy.

Jak widać, mimo że keramzyt został wynaleziony w Kasnas City sto lat temu, to jego nowe zastosowania są stale odkrywane. Kto wie, jakie nowe pomysły przyniosą kolejne lata?Keramzyt na dłoniachBocian wykonany z keramzytu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz