czwartek, 20 marca 2008

Gwarą o wielkanocnych zwyczajach

Bobowo. W tutejszej szkole połączono kilka imprez w jedną

Nowa szkoła. Długi szeroki korytarz. Pod ścianami wystawki z rozmaitymi wyrobami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi. W sali sporo dzieci i młodzieży. Robimy zdjęcia co ciekawszych wystawek, po chwili występującym uczniom.



- W związku z Konkursem Gwary i Piosenki Kociewskiej pod hasłem "Wielkanocne zwyczaje na Kociewiu" przedstawiciele poszczególnych klas zostali poproszeni o przygotowanie dekoracji wielkanocnych, które należało przygotować w pobliżu swoich sal lekcyjnych - informują nas nauczyciele. - Dekoracja miała zawierać symbole świąt wielkanocnych i elementy wzornictwa kociewskiego, jako że dzisiaj trudno znaleźć w naszych domach naczynia, serwetki czy obrusy z kociewskim wzornictwem.
Bardzo interesującą wystawkę przygotowali uczniowie klasy IIa gimnazjum. Swoją dekorację uatrakcyjnili opisem zwyczajów wielkanocnych w gwarze kociewskiej, a wykonane do poszczególnych elementów wizytówki ozdobili elementami wzorów haftu kociewskiego. Wśród symboli wielkanocnych przy stoliku klasy IIa można było zobaczyć między innymi wiadro z wodą - symbol dyngusa, palmy, wykonane kociewskiem zwyczajem z gałązek wierzby i bukszpanu, kolorowe kraszanki, kosz stylizowany na gniazdo zająca, w którym wedle zwyczaju w Niedzielę Wielkanocną zając zostawia dzieciom prezenty, książeczkę do nabożeństwa z krzyżykiem, który jako zakładka wskazuje stronę z wielkanocną pieśnią kościelną "Chrystus zmartwychwstan jest" - bo "wew psirwsze śwanto na rezurekcyja ji tan dziań dość bogobojnie przyżyweli".
Oprac. Tadeusz Majewski

ZDJĘCIA













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz