poniedziałek, 24 marca 2008

Olimpijczyk L. Blanik w Smętowie

Medalista olimpijski na spotkaniu z młodzieżą w Smętowie (17.03.2008)

W poniedziałek (17.03) w Zespole Kształcenia i Wychowania miało miejsce niecodzienne spotkanie dzieci i młodzieży z najlepszym polskim gimnastykiem, brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Sydney z 2000 roku - Leszkiem Blanikiem.
Tym samym zaproszony gość rozpoczął cykl spotkań edukacyjnych ze znanymi sportowcami naszego kraju w ramach akcji "I ja mogę zostać Olimpijczykiem", które zapoczątkował Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym.

Leszek Blanik zjawił się na zaproszenie Karola Nowakowskiego, pracownika GOKSiR-u oraz inicjatora wydarzenia.
Na spotkaniu zjawili się także zaproszeni goście: Wójt Gminy Smętowo, Przewodniczący Rady Gminy, Zygfryd Anhalt - przyjaciel Gminy Smętowo, wieloletni działacz na rzecz sportu w naszym powiecie, oraz Dominika Główczewska - świeżo upieczona srebrna medalistka Mistrzostw Polski Seniorów w biegach Przełajowych na dystansie 4 km, które odbyły się w 16 marca w Kwidzynie.

Mimo ciężkich i bardzo czasochłonnych przygotowań, które towarzyszą Leszkowi
w drodze do Igrzysk Olimpijskich oraz "upragnionego złota", znalazł on czas, by spotkać się z młodzieżą, co jest dla gminy Smętowo bardzo dużym wyróżnieniem. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 250 osób.
Uroczystość odbyła się w specjalnie na tę okazję udekorowanej sali sportowej, która w pełni odzwierciedlała charakter spotkania. Dużą pracę w przygotowania włożyła nauczycielka języka polskiego Małgorzata Gembarowska. Zaangażowała ona uczniów w przygotowanie prac plastycznych o tematyce sportowej oraz do spektaklu przedstawiającego zabawne scenki o sportowcach z różnych dyscyplin.

Główną częścią spotkania było wystąpienie zaproszonego gościa, który opowiedział
o swojej karierze, jej początkach oraz największych osiągnięciach. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz umiejętności gimnastycznych Leszka Blanika, który wykonywał salta w przód o nogach prostych i zgiętych, młynek oraz stanie na rękach.

Bardzo sympatycznie przebiegała konferencja prasowa z udziałem dzieci, którzy wręcz "bombardowali" Leszka Blanika pytaniami z różnych dziedzin. Niezwykłego uczucia doznali wszyscy uczestnicy, którzy mieli okazję dotknąć autentyczny, brązowy medal Igrzysk Olimpijskich oraz złoty medal Mistrzostw Świata, które przekazał najlepszy polski gimnastyk w ręce publiczności.

Na zakończenie spotkania wręczono mistrzowi pamiątkową paterę, dyplom oraz kwiaty. Wręczyli: Zofia Kirszenstein, Karol Nowakowski oraz w imieniu dyrekcji Szkoły - uczniowie.
Oczywiście na koniec nie mogło obejść się bez pamiątkowych zdjęć, wpisu do kroniki szkoły oraz autografów, których udzielał Leszek.
Bardzo miłym gestem było przekazanie dla uczestników przez znakomitego sportowca 300 pocztówek ze swoim wizerunkiem oraz osiągnięciami, każda z własnoręcznym podpisem.

Ciekawostką jest, iż Leszek Blanik w roku 2006 obchodził dwudziestolecie swojej kariery, a dziś ma dopiero 31 lat. Wyjaśnił więc zgromadzonym, że gimnastyka należy do dyscyplin z wczesną specjalizacją, gdzie trening rozpoczyna się w wieku 5 - 6 lat. Jednak imponującym jest, że od ponad 10 lat Leszek Blanik wraca z ważniejszych imprez z gradem medali - z Pucharu Świata, mistrzostw Europy, mistrzostwa świata i Igrzysk Olimpijskich z Sydney.

Ze spotkania wszyscy wyszli zachwyceni i podbudowani nowymi siłami. Długo zostaną w pamięci uczniów słowa Leszka Blanika, który oznajmił, że sam wychowywał się w takim środowisku jak one i że przy odpowiednim zaangażowaniu, wierze we własne możliwości oraz przede wszystkim dzięki marzeniom i ciężkiej pracy każdy może zajść równie daleko jak on.

Dlaczego spotkania ze sportowcami? Przede wszystkim dlatego, że wartości olimpijskie, które przejawiają się w życiu sportowym, powinny tworzyć podstawowy filar wychowawczy w polskiej oświacie. Nie ma bowiem bardziej kształcących lekcji, niż przekazywanie bezpośrednio idei wychowania olimpijskiego i fair play opartych na czystej walce sportowej przez znakomitych sportowców.

Gość inauguracyjnego spotkania nie tylko wyznaje takie zasady, ale także wdraża je w życie, jest autorytetem godnym do naśladowania, czym głównie kierował się organizator zapraszając Leszka Blanika w progi Gminy Smętowo Graniczne.
Gdyby przez spotkanie udało się zarazić choćby jedną osobę do uprawiania sportu, zmiany trybu życia na bardziej aktywny lub postępowania zgodnie z zasadami i wartościami, które przekazał Leszek Blanik, to zdecydowanie spotkanie będzie ogromnym sukcesem całej Gminy Smętowo Graniczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz