sobota, 22 marca 2008

Pogodny Dzień Kobiet w Zblewie

Na całym świecie 8 marca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. Również Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych"Pogoda" postanowiło uczcić to ważne dla wszystkich święto, poprzez zorganizowanie w dniu 11 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie imprezy pt. "Pogodny Dzień Kobiet".

Przedsięwzięcie, skierowane głównie do Pań związanych z naszym Stowarzyszeniem, miało również charakter spotkania integracyjnego, łączącego w zabawie osoby zdrowe z niepełnosprawnymi intelektualnie.

Imprezę rozpoczął Prezes SON "Pogoda" Wojciech Kloński, który przywitał gości i złożył, w imieniu "brzydsze" części członków naszego Stowarzyszenia, życzenia dla wszystkich obecnych na sali Pań. Następnie głos zabrali: Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie (prowadzonego przez SON "Pogoda" Barbara Klońska oraz Zastępca Wójta Gminy Zblewo Pan Artur Herold.

Pani Klońska powiedziała, iż prezentowany program to owoc pracy kadry i uczestników
kleszczewskiego ŚDS, zaś Wójt Herold zapewnił, iż Gmina Zblewo w pełni popiera działalność "Pogody".

Część artystyczną imprezy rozpoczęła nie lada atrakcja- pokaz baletu "Jezioro łabędzie" w wykonaniu zespołu... panów terapeutów i uczestników ŚDS w Kleszczewie! Wszyscy oni ubrani w nieskazitelnie białe baletowe stroje, kilkakrotnie przemierzyli z gracją scenę, prezentując
kroki i ruchy godne profesjonalnego baletu. Widok panów- łabędzi, pląsających dostojnie w takt utworu Piotra Czajkowskiego, wywołał szczególnie u damskiej części publiczności salwy śmiechu oraz szczere łzy!

Gdy ostatnie"ptaki" zniknęły za drzwiami garderoby, zabrzmiały takty muzyki i śpiew w wykonaniu Kociewskiego Zespołu Folklorystycznego "Rodzina", który od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem "Pogoda". Przyjaciół z "Rodziny", w trakcie całej imprezy, wspierała wokalnie jedna z naszych terapeutek- Pani Julka.

Kolejną atrakcją uroczystości był pokaz mody ślubnej, który wykonali uczestnicy kleszczewskiego ŚDS. Już nie po raz pierwszy Panie ubrane w białe kreacje a Panowie w wytworne garnitury, przemierzyli z elegancją trasę "wybiegu" prezentując się przed zebraną publicznością i zbierając od niej zasłużone brawa.
Po tej prezentacji przyszedł czas na pokaz mody egzotycznej. Ponownie uczestnicy ŚDS z Kleszczewa zaprezentowali się widowni, ubrani tym razem w stroje ze wszystkich nieomalże stron świata.

Prezentacja miała charakter interaktywny, gdyż publiczność w jej trakcie odgadywała (bardzo trafnie zresztą!) skąd pochodzi ubiór każdego z"modeli". Ciekawostką tej prezentacji był fakt, iż gros odzieży użytej w pokazie, pochodził z prywatnej kolekcji Pani Barbary Klońskiej. Wykorzystano tu stroje, które nabyła ona podczas swych licznych wojaży po całym niemalże świecie.

Następną częścią imprezy był program kociewski, w którym wystąpił Zespół "Rodzina", wsparty wokalnie przez grupę artystów z "Pogody". Wszyscy oni, ubrani w tradycyjne kociewskie stroje, wykonali kilka wesołych ludowych piosenek w języku rodem z Kociewia.
Członkowie"Pogody" zaprezentowali się w tym repertuarze nie po raz pierwszy, promując w ten sposób kulturę i tradycję Kociewia oraz swoją rodzinną Gminę Zblewo.

Przyciemnienie świateł na sali zapowiedziało kolejną atrakcję imprezy-
pokaz aerobiku w wykonaniu uczestniczek ŚDS, prowadzonych przez Panią Julkę z "Pogody". Prezentacja ta przeszła najśmielsze oczekiwania widowni- dziewczyny ubrane w "tygrysie" stroje pokazały ostry i dynamiczny taniec na najwyższym poziomie. Widocznym było, jak prowadzone przez wytrawną instruktorkę, potrafią zaprezentować swe umiejętności
taneczne, energię oraz pełnię kobiecego wdzięku.

Po silnej dawce damskiej urody przyszedł czas na pokaz męskich umiejętności, zaprezentowanych w skeczu pt. "Do woja marsz". Przedstawili go trzej uczestnicy ŚDS poprowadzeni przez Prezesa "Pogody". Wszyscy ubrani byli w mundury, co wydatnie podkreślało charakter występu. Skecz miał formę egzaminu, w trakcie którego jego
uczestnicy musieli popisać się swoją wiedzą z zakresu żołnierskiego rzemiosła. Każdy z nich poddany był jakiejś próbie: jeden pokazał jak należy zachować się na polu walki, drugi odpowiadał na zadawane pytania a trzeci przedstawił kilka dowcipów traktujących o żołnierskim życiu. Wszyscy "ogniową" próbę zaliczyli celująco i za przyzwoleniem
publiczności, mianowani zostali żołnierzami.

Bogaty i atrakcyjny program imprezy zakończył autorski występ Zespołu "Rodzina", który umilał gościom końcową część uroczystości. Należy wspomnieć, iż poczęstunek serwowany podczas imprezy przygotowały Panie- członkowie Stowarzyszenia"Pogoda", zaś salę na imprezę udostępnili gościnni jak zawsze pracownicy zblewskiego GOK. Wszyscy obecni na "Pogodnym Dniu Kobiet" byli bardzo zadowoleni z udziału w tej imprezie a spodobała się ona szczególnie Paniom- jej głównym adresatkom. I o to właśnie chodziło!


Wojciech Kloński

Przewodniczący SON "Pogoda"
FOTOGRAFIEBrak komentarzy:

Prześlij komentarz