niedziela, 16 marca 2008

Mirotki. Szkolny konkurs o naszym Kociewiu

Nasze Kociewie - nasza mała ojczyzna

Poznanie swych korzeni pozwala na odnalezienie samego siebie

Dnia 12 marca 2008 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Mirotkach odbył się międzyklasowy konkurs związany z naszą małą ojczyzną - Kociewiem. Było to bardzo trudne i czasochłonne przedsięwzięcie. Nasi nauczyciele pomagali nam w jego realizacji.
Każda klasa została podzielona na zespoły i pracowała nad poszczególnymi zadaniami. Z panią Renią Dombrowską omówiliśmy nasz region od strony geograficzno-przyrodniczej i samodzielnie opracowaliśmy w formie graficznej Kociewie na mapie Polski. Natomiast z panią Aleksandrą Żelską zastanawialiśmy się nad ważnymi wydarzeniami historycznymi naszego regionu, które umieścimy na gazetce. Pani Lidia Sikora pomogła nam wybrać ważne postacie współczesne i historyczne związane swoim pochodzeniem z Kociewiem. Trudno nam było wybrać te najważniejsze.

Dużo czasu poświęciliśmy na plastyczne przedstawienie stroju kociewskiego. Pani Wioletta Jasińska pomogła nam nauczyć się dowolnej piosenki regionalnej, którą zaprezentowaliśmy podczas konkursu. Pod okiem pana Piotra Kawczyńskiego zajęliśmy się wyszukiwaniem najpiękniejszych świątyń na Kociewiu oraz miejsc, które warto obejrzeć. Z nauczycielką j. angielskiego p. Marią Pacan przygotowaliśmy plakat - reklamę naszego regionu w języku angielskim. Pod okiem pana Wojtka Światczyńskiego zdobywaliśmy informacje dotyczące sportów z Kociewia. Pani Zosia Żurawska, która uczy matematyki, pomogła nam wybrać ciekawostki o regionie i opracować je w formie liczbowej. Na informatyce zaprojektowaliśmy herby Kociewia, które ozdobiły nasze postery.
Bardzo bogate w wiedzę i efektowne plastycznie wyniki całomiesięcznej pracy wszystkich uczniów naszej szkoły zostały umieszczone na wystawie i zaprezentowane komisji podczas konkursu.

Oceniały nas panie: Barbara Pawłowska - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skórcza i Ziemi Kociewskiej, Janina Kalbarczyk - inspektor ds. promocji, rozwoju lokalnego i zagospodarowania przestrzennego w Urzędzie Gminy Skórcz, Aleksandra Żelska - nauczycielka historii i opiekun Koła Regionalnego w naszej szkole.
Mimo, że poziom prezentacji był bardzo wyrównany, to niewielką ilością punktów zwyciężyła klasa IV. Gratulujemy naszym koleżankom i kolegom.
Nagrody, które ufundował Komitet Rodzicielski i Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Bardzo dziękujemy sponsorom.
Imprezę uświetniła swoją grą na instrumencie oraz pięknym, solowym śpiewem pani Wioletta Jasińska - nauczycielka muzyki.
Cel tego przedsięwzięcia został osiągnięty, bo poznaliśmy dokładniej własną tożsamość. Dzięki tej pracy mogliśmy dowiedzieć się więcej o naszym regionie i miejscu, w którym mieszkamy.
Uczniowie PSP w Mirotkach

Zdjęcia z imprezyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz