piątek, 21 marca 2008

Tadeusz Majewski otrzymał Pierścień Mechtyldy

Kociewie. Wyróżnienia Kociewskiego Kantoru Edytorskiego - "Pierścień Mechtyldy""Pierścień Mechtyldy" otrzymał m.in. nasz redakcyjny kolega Tadeusz Majewski (z prawej, obok prezdenta Tczewa Zenona Drewy).
FOT. SEBASTIAN DADACZYŃSKI


W miniony poniedziałek zostały wręczone wyróżnienia redakcyjne przyznane przez Radę Programową Kociewskiego Kantoru Edytorskiego - sekcji wydawniczej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie - "Pierścień Mechtyldy".

Otrzymali go: nasz redakcyjny kolega
Tadeusz Majewski - za dokonania literackie,
Zdzisław Mrozek - za wyróżniającą się publicystykę
i Jan Ejankowski - za wartościowy opis doświadczeń w zakresie edukacji kulturalnej.

Wyróżnionym wręczono dyplom i pierścień przedstawiający zminiaturyzowaną autentyczną pieczęć księżnej Mechtyldy, małżonki księcia lubiszewsko - tczewskiego Sambora II.
Nagrody ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie wraz z Janem Kulasem, miejscowym posłem.

Wszyscy laureaci, co zrozumiałe, nie kryli swej radości.
Starogardzianin Tadeusz Majewski jest dziennikarzem, felietonistą, autorem setek, a może i tysięcy reportaży o Kociewiu, z którymi Czytelnicy co tydzień zapoznają się na łamach "Polski Dziennika Kociewskiego" i przez kilka ostatnich lat co pewien czas w "Rejsach".
Jego teksty mówią bardzo często o najdalszych, często zapomnianych przez Boga zakątkach Kociewia. Pokazują niejednokrotnie zupełnie nieznane zabytki z dziedziny kultury, przyrody, przedstawiają setki ludzi i ich życiowe problemy.

Tadeusz Majewski jest także autorem dwóch niezwykłych książek opowiadających o zwykłych mieszkańcach regionu: "Przeplotnia" i "Oj, oj Ojczyzna".
- Trochę dziwię się z tej nagrody, bo przez 17 lat pisałem reportaże, opowiadania, głównie z powiatu starogardzkiego - mówi Tadeusz Majewski. - Cieszę się jednak, że kapituła dostrzegła nie tylko twórców ze swojego powiatu.

Zdzisław Mrozek to z kolei historyk literatury, eseista i krytyk literacki, urodzony w Pelplinie. Jest autorem blisko 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz krytycznoliterackich, przede wszystkim w zakresie trzech dziedzin: teatru, polskiej literatury romantycznej i piśmiennictwa regionalnego.

Ostatni z wyróżnionych - Jan Ejankowski - to mieszkaniec Piaseczna. Jest prekursorem edukacji regionalnej na Kociewiu. Ponadto jest autorem, m.in. publikacji o historii swojej parafii.
- Moje zdrowie nie jest już taka dobre jak jeszcze 10 lat temu, przeszedłem w tym czasie kilka poważnych operacji, ale zawsze będę działał na rzecz Kociewia - zapewnia Jan Ejankowski. - Od 1934 roku, kiedy przebywam stale na tej ziemi, Kociewie stało się dla mnie piękną krainą. I gdybym dziś miał ponownie wybierać, znów zdecydowałbym się na zawód nauczyciela. Dla mnie praca z uczniami była misją społeczną. Dziś wielu z nich zatrzymuje niekiedy... samochody i mówi, że byłem ich nauczycielem. A to chyba oznacza, że nie zalazłem im zbyt za skórę.

SEBASTIAN DADACZYŃSKI

Zobacz powiązane :

{kl_php} $table_d["id"] = "d1"; $table_d["status"] = "ON"; $table_d["title"] = ""; $table_d["numb_rows"] = 100; $table_d["keyword"] = "@dusia@"; $table_d["more_link"] = ""; $table_d["more_link_mode"] = "all_years"; $table_d["build_function_numb"] = 1; $table_d["short_text_numb"] = 0; $table_d["style_name"] = "moduletable_1"; $fpg_tryb = "kw_ls";include("includes_custom/front_page.php");{/kl_php}Brak komentarzy:

Prześlij komentarz