czwartek, 29 lipca 2010

Gniew. Co odkryją tym razem wykopaliska przy XIV-wiecznej świątyni?


Już w poniedziałek, 2 sierpnia, rusza kolejny etap prac archeologicznych w kościele św. Mikołaja w Gniewie. Tym razem badacze zajmą się nawą boczną kościoła po stronie św. Mikołaja, dawnym cmentarzem, fundamentami świątyni, odkrytą w zeszłym roku kryptą potomków Radziwiłłów i placem przy salce katechetycznej.

Studenci z Torunia pod okiem dr Małgorzaty Grupy będą pracować w Gniewie do 28 sierpnia. W tym czasie zajmą się między innymi dalszymi badaniami odkrytej w maju zeszłego roku krypcie. Wtedy to udało się znaleźć w jednym niedużym pomieszczeniu ukrytym pod posadzką kaplicy św. Anny ponad 70 szkieletów, w tym co najmniej jeden starszy niż sama świątynia. Badacze, którzy przyjadą teraz do Gniewu przywiozą z sobą wyniki tamtych badań.

- Będą też oni codziennie o godzinie 12.30 oprowadzać po terenie prac archeologicznych i opowiadać o tym co do tej pory udało się odkryć. . Zbiórka chętnych będzie zawsze w kościele przed głównym ołtarzem. Wstęp wolny. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na wtorek, 3 sierpnia. Serdecznie zapraszamy wszystkich dziennikarzy tego dnia, ponieważ, zarówno ja, jak i prowadząca wykopaliska dr Małgorzata Grupa chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, o tym jakie prace są w tej chwili wykonywane, dlaczego i o tym co już zostało zrobione - tłumaczy ks. Zbigniew Rutkowski, proboszcz gniewskiej parafii.

Kościół, w którym dokonano znaleziska pochodzi z XIV wieku. Znajduje się w nim między innymi kaplica grobowa rodzin Cemmów i Radziwiłłów.

Badaniami w kościele św. Mikołaja w Gniewie kieruje dr Małgorzata Grupa, z Zakładu Średniowiecza i Nowożytności Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Dr Grupa uczestniczyła w licznych pracach archeologicznych podwodnych i naziemnych w Polsce i Europie. Zajmowała się konserwacją zabytków wydobytych z dołów śmierci oficerów polskich zamordowanych przez NKWD m. in. w Charkowie, Katyniu, zabytków z obozów zagłady Żydów w Bełżcu i Sobiborze, szat wydobytych z krypt kościołów w Lubiniu, Gdańsku, Toruniu, Lublinie. Za konserwację szat z Lublina razem z dr Anną Drążkowską otrzymała prestiżową nagrodę Unii Europejskiej - EUROPA NOSTRA 2002.

Gniew oddalony jest od Trójmiasta tylko o 60 km, a od Torunia o 120 km. Położony jest przy drodze krajowej nr 1, co znacznie ułatwia dojazd do miasta.

Kontakt:

Parafia św. Mikołaja w Gniewie, tel. 58 535 22 16

Osoba do kontaktów z mediami UMiG Gniew, Agnieszka Świercz-Hyska, tel. 507 125 558


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz