niedziela, 18 lipca 2010

"Za rękę z Einsteinem" 2009/2010 PG w Zblewie - cz. 2

Wędrówka "Za rękę z Einsteinem - edycja II" przez rok szkolny 2009/2010 w Publicznym Gimnazjum im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie - cz. 2

18. Niezwykłym porównaniem techniki obserwacji ciał niebieskich, jaką stosował Kopernik i jaką stosuje dzisiejsza nauka, była wizyta w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.


19. Dowiedzieliśmy się, że to bardzo nowoczesne obserwatorium astronomiczne, założone w 1948 r., do którego wyposażenia należą m.in. teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm, a także dwa radioteleskopy.


18a. Mniejszy z nich, o średnicy 15 m został oddany do użytku w 1979,


18b. większy o średnicy 32 m w 1994 (jest to największy radioteleskop w Polsce). Oba są częścią światowego systemu VLBI.


Dowiedzieliśmy się również, że od 2003 roku toruńskie centrum realizuje unikatowy w skali świata projekt przeszukiwania nieba na częstotliwości 30 GHz w ramach programu Unii Europejskiej FARADAY.


18c. W zabytkowym parku znajduje się kilka innych teleskopów optycznych, umieszczonych w kopułach z rozsuwanymi dachami.


18.d. Program wycieczki wzbogaciliśmy sobie we własnym zakresie o wizytę w Muzeum Przyrodniczym…


20. … i seans w Planetarium. Oglądając spektakl pt. "Wirująca Planeta" uczestniczyliśmy w niezwykłej wędrówce po nieboskłonie.


Wycieczka edukacyjna "Za Rękę z Einsteinem do Olsztyna"

Pierwszy dzień wycieczki do Olsztyna przebiegał pod hasłem "Dzień wody i gwiazd".


21. Pierwszy przystanek, to miejscowość Buczyniec. Znajduje się tutaj unikatowa na skalę Europy budowla wodna - Kanał Elbląsko-Ostródzki, zaopatrzony w oryginalny system transportowy - 5 pochylni. Dzięki nim statek pokonuje około 2 km po suchym lądzie! Pochylnie mają za zadanie pokonanie olbrzymiej różnicy poziomu wód wynoszącej około 100 m na przestrzeni 9,6 km.


22. W Olsztynie doszukiwaliśmy się śladów Kopernika oraz podejmowaliśmy tematy, z którymi ten sławny astronom borykał się na co dzień. Odbyliśmy wizytę w Planetarium i uczestniczyliśmy w seansie poświęconym tematyce miejsca Ziemi w kosmosie.


Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Gazety Olszyńskiej, gdzie uczestniczyliśmy w interaktywnych warsztatach dotyczących historii druku. Przed wyjściem każdy uczestnik wycieczki własnoręcznie wydrukował pamiątkę z Olsztyna.

Następnie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po olsztyńskiej starówce i wytłumaczyła średniowieczne zasady budowy typowego warmińskiego miasta.

W drugim dniu wycieczki odbyliśmy wizytę w Obserwatorium Astronomicznym,

mieszczącym się w ponad 100-letniej ceglanej wieży.


23. Tu zobaczymy sale tematyczne oraz stanowiska pracy astronomów.


24. Mieliśmy dużo szczęścia, bo dzień był pogodny i mogliśmy dojrzeć przez lunetę plamy na Słońcu.


25. Atrakcją jest także spory teleskop i taras widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta. Dzięki tej wizycie w niezwykły sposób mogliśmy porównać techniki obserwacji ciał niebieskich, jaką stosował Kopernik i jaką stosuje dzisiejsza nauka.


26. Ewenementem na skalę naszego kraju jest Kortowo - czyli dzielnica stworzona dla studentów. Dzisiaj mieści się tu większa część Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.


27. Pilot poprowadził nas przez najciekawsze części tego studenckiego kampusu, gdzie mogliśmy "podejrzeć" studentów, a nawet zajrzeć do sal wykładowych i laboratoryjnych.


Poza wycieczkami, których organizatorem była Politechnika Gdańska, uczestniczyliśmy w wycieczkach zorganizowanych we własnym zakresie. Odwiedziliśmy: AKWARIUM GDYŃSKIE, PLANETARIUM w GDYNI, CENTRUM NAUKI EXPERYMENT w GDYNI, CENTRUM HEVELIANUM w GDAŃSKU, CIUCIU CUKIER ARTIST w GDAŃSKU i VIII BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI.


W CIUCIU CUKIER ARTIST byliśmy świadkami ręcznej produkcji cukierków.


28, 29, 30. W trakcie "produkcji" byliśmy częstowani cukierkami. Na zakończenie procesu każdy uczestnik wycieczki otrzymał na wynos paczuszkę pysznych słodkości.


31. W CENTRUM HEVELIANUM mogliśmy samodzielnie wykonać wiele różnych doświadczeń fizycznych oraz zrobić sobie zdjęcie z samym Janem Heweliuszem, tak jak Mariola Dolna.

W maju odwiedzili nas wykładowcy i studenci Politechniki Gdańskiej. Mieliśmy okazję uczestniczyć w przygotowanych przez nich zajęciach.


32. Na zajęciach z fizyki prezentowane były doświadczenia dotyczące drgań i fal mechanicznych,


33. a na zajęciach z chemii sprawdzaliśmy przewodnictwo elektryczne roztworów wodnych.


34. Na zajęciach z matematyki uczyliśmy się o objętości brył.


35. Podsumowaniem rocznych zajęć "Za Rękę z Einsteinem" było nasze uczestnictwo w zajęciach SZKOŁY LETNIEJ na Politechnice Gdańskiej w dn. 5.07 - 7.07.2010 r.


36. Przed przystąpieniem do doświadczeń chemicznych wyposażono nas w ubiór ochronny.


37. Na fizyce sprawdzaliśmy drgania,


38. a na plaży mogliśmy wytwarzać wielkie bańki.

A po tym udaliśmy się już na wakacje. Od września z zapałem ruszymy na dalszą "wędrówkę Za Rękę z Einsteinem". Najpilniejsi uczestnicy pojadą na dwie wycieczki edukacyjne: na Podlasie i do Poznania.

Bronisława Bardziszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz