czwartek, 29 lipca 2010

XII Festyn Kociewski. Sposób na sukces

O XII Festynie Kociewskim z Sylwią Peką - dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie rozmawia Tadeusz Majewski

- Wielki sukces! Samochody aż do skrzyżowania ze światłem na berlince. Różne rejestracje. Kilkanaście tysięcy ludzie. Kto to wszystko konkretnie organizował?
- Nie chwaląc się robił to Gminny Ośrodek Kultury, oczywiście z Urzędem Gminy.

- Mnóstwo gwiazd. Nawet konferansjer Paweł Konnak "Końjo". Był znakomity. Co było eleganckie - często wymieniał sponsorów.

- I równie często nadmieniał, że XII Festyn Kociewski był poświęcony powodzianom, mianowicie gminie Szczurowa zalanej przez powódź.

- Jak długo się przygotowuje dwudniowy festyn z tyloma gwiazdami?

- Przygotowania trwają kilka miesięcy. Na początku roku określamy scenariusz oraz, patrząc, jakie mamy środki, jakie chcielibyśmy zaprosić zespoły. Potem agencja sprawdza, czy te zespoły mają wolny termin. Co do zespołów... Staramy się o urozmaicony repertuar, żeby był dla każdego. Zawsze bierzemy coś z disco polo, kabaretu, muzyki - ogólnie mówiąc - pop. Dobrze przyjmują się też covery typu Czerwone Gitary, Queen, Bitelsi.

- Mówi pani "agencja". Ktoś w rodzaju kontaktu między gminą a artystami?

- Tak. Pośrednikiem między nami a zespołami jest Agencja Art-Kowalik z Gdyni. To ona przedstawia nam wymogi, jakie stawiają gwiazdy. Oczywiście największym kosztem są gaże dla wykonawców. O wiele mniejszy koszt to nagłośnienie, oświetlenie, wynajem toalet, zabezpieczenie medyczne, ławki itp. W tym roku ze względu na tyle gwiazd po praz pierwszy wynajęliśmy profesjonalną ochronę.

- Oczywiście to wszystko kosztuje...

- Tak, to jest "kasa", ale to też jest decyzja, żeby ją w ten sposób wydać. Decyzja, żeby mieszkańcy gminy mieli co zobaczyć i posłuchać, ale i żeby gmina Zblewo była w Polsce znana. "Kasa", ale też i umiejętność pozyskania sponsorów.

- Dwa dni gwiazd w Zblewie. Dla pani największa gwiazda?

- Trudno wybrać... Ania Wyszkoni z zespołem, Leszcze (zespół, który z tej racji, że grają w nim nasi, powinien wystąpić u nas wcześniej), kabaret RAK. Gwiazdą był też konferansjer Paweł Konnak, sympatyczny, pracowity, ciężko było go ściągnąć ze sceny. Podobał mi się też grający disco polo zespół CLASSIC. Jestem wychowana na ich muzyce. Dornowski z zespołem (ex Czerwone Gitary) też przyciągnął rzesze.

- Jacy są ci artyści za kulisami?

- Bardzo sympatyczni. Skromni, nie traktują nas na zasadzie: "O, przyjechaliśmy na wioskę".

- Zdumiewa liczba sponsorów. Konferansjer długo czytał listę...

- W ten sposób staramy się im podziękować, chociaż część z nich chce zostać anonimowa. Szczególne podziękowanie chcielibyśmy przekazać sponsorom głównych loterii. Loterię prowadzimy co rok. Każdy los wygrywa. Nagrody otrzymujemy od sponsorów. Są nimi lokalni przedsiębiorcy, ale nie tylko - również i z terenu województwa. Mają nieraz ciekawe stoiska, na przykład Piekarnia Kropidłowski, która uczestniczy jako sponsor i wytwórca swoich wyrobów na każdej imprezie. Stoisk było około 40. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z garmażem i dmachańce dla dzieci. Miejsca kosztują różnie, w zależności od charakteru stoiska. Jeżeli komuś z kultury zależy na promocji, staramy się pomóc i dajemy miejsce bezpłatnie.

- Festyn Kociewski wyrósł na największą imprezę w powiecie. Zazdroszczą w Starogardzie...

- Ludzie nas pytają, gdzie leży Starogard, a my żartujemy, że koło Zblewa.

- Dobrze, że festyn nie ogranicza się tylko do gwiazd. No i jest turniej sołectw.

- Mamy też swoich solistów i zespoły... Turniej sołectw jest rozgrywany tradycyjnie. W tym roku kolejność była następująca: 1. Borzechowo, 2. Pinczyn, 3. Semlin, 4. Karolewo, 5. Kleszczewo, 6. Zblewo. Konkurencje - rzut woreczków do wiadra, bieg przez skakankę, przejście dystansu na deseczkach, taczka, pchnięcie kalosza na odległość - są widowiskowe. Najbardziej przeciąganie liny. Wygrało Karolewo.

- Komu chciałby pani jeszcze podziękować?

- Szczególne podziękowania należą się Straży Pożarnej, Policji, Zakładowi Komunalnemu, pracownikom interwencyjnym, dziewczynom z GOK-u i Biblioteki oraz pracownikom z UG. Wszyscy mocno pracowali i to było widać. W sobotę przed imprezą na terenie stadionu leżało błoto. Powiedziałam do Krzysia Partyki, że musimy coś zrobić, bo tak nie może być. Nie minęło pół godziny i przyjechała wywrotka z białym kamieniem, który został rozprowadzony przez pracowników interwencyjnych. U nas się dużo nie mówi, u nas się robi.


Sponsorzy festynu


Firma EGA Starogard Gdański, Andrzej Konieczka Constal, Barca Zdzisław Firma H.P.U., Begier Dariusz Przedsiębiorstwo Usł. Han., Belicka Stefania Sklep Spożywczy, Biesek Iwona Sklep Przem.-Chem., Birna Piotr Restauracja Centrum, Firma BORMA, Burczyk Leszek Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa, Drawska Maria Księgarnia, Gila Marian Usługi Elektryczne, Gramburg Wiesław i Bożena Hotel Gramburg, Jacek Dzierżak Bar u Szofera, Kaczmarek Dorota PHU "DORA", Kamysz Edyta Salon Fryzjerski, Konewka Ryszard i Bożena Konewska i sp., Kozub Mirosława Sklep Wielobranżowy, Krajewska Maria Sklep Metalowy, Krajewski Andrzej i Grażyna Krajtrans, Kropidłowski Piotr Piekarnia-Cukiernia, Libera Katarzyna i Sławomir, Lipska Grażyna Apteka pod Lipami, Lubawska, Zbigniew Nowak Wędliny, Onezorge Janusz ELEKTRO-CZAS, P.H.U Merito Auto Handel Kondysiak Justyna, Podsiadło Barbara Kwiaciarnia, Reclaff Elżbieta Sklep Przemysłowy, Spółdzielcza Grupa Bank Bank Spółdzielczy w Skórczu Oddział w Zblewie, Szwarc Mariusz Broker, Szynkowska Wiesława Salon Fryzjerski, Świadek Henryk, Tarakan Magdalena Apteka, Przyjazna, Truchanowicz Adam Apteka Przy Medyku, Urban Irena Sklep Wielobranżowy, Włodarczyk Tadeusz i Małgorzata lglotex, Zagajewscy Wacław i Maria Szkółka. Masarnia Świnka Zblewo, Firma Herold, Inter Komers Straszyn, Mega Transport Leszek Lewicki, Rambowski Roman Zblewo.


Sponsorzy Główni Loterii Fantowej

Szulc Arkadiusz i Żaneta Zarex, Narloch Teresa i Józef sklep Rowerowy

Kamysz Marcin KAM-car, Peka Józef Zakład Stolarski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz