niedziela, 18 lipca 2010

"Za rękę z Einsteinem" 2009/2010 PG w Zblewie - cz. 1

Wędrówka "Za rękę z Einsteinem - edycja II" przez rok szkolny 2009/2010 w Publicznym Gimnazjum im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie.W projekcie uczestniczą uczniowie klas I - III gimnazjum. Uczęszczając na zajęcia pozalekcyjne z matematyki, fizyki, chemii i języka angielskiego w łącznym wymiarze 8 godzin tygodniowo, uczniowie rozwijali kompetencje kluczowe z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz języka obcego. Na zajęciach z chemii i fizyki uczniowie zdobywali wiedzę bazując na doświadczeniach wykonywanych najczęściej samodzielnie.


1. Szymon Kłos sprawdzał utleniające właściwości chloranu(V) potasu.


2. Patryk Borkowski "wywołał dżina kolby"


3. Tyle piany można wyprodukować ze 100 ml …


4. Marta Puttkammer stworzyła sztuczną krew, którą zaprezentowała na ręce Marioli Dolnej.


5. Czyż nie wygląda jak prawdziwa?


A to alternatywne źródła energii elektrycznej skonstruowane przez Szymona Kłosa:

6. z ziemniaków


7. oraz cytryn


Marlena Kucmann (z lewej) i Patrycja Pelowska (z prawej) sprawdzają:


8. czy metal można spalić i …


9. …co się stanie, gdy do octu wsypiemy sodę.


Na zajęciach z matematyki oprócz tradycyjnego rozwiązywania zadań uczniowie poznawali tajniki Sudoku, origami oraz taktykę układania kostki Rubika. Nabyte umiejętności mieli okazję zaprezentować podczas szkolnych konkursów: "Moje Sudoku" oraz "Turniej układania kostki Rubika".


10,11. Mariola Dolna niemal do perfekcji opanowała różne układanki matematyczne.


12. "Turniej układania kostki Rubika" to konkurs cieszący się dużym zainteresowaniem. W wyniku klasyfikacji czasowej, nad którą czuwał Patryk Gołuński, została wyłoniona następująca czołówka amatorów tej dyscypliny:

1. Patryk Borkowski (1min 46s )

2. Damian Rosiński (1min 53 s )

3. Szymon Kłos (1min 56 s )

4. Karolina Jędrzejewska (2min 33 s )

5. Robert Narloch (2min 36 s )


Uczestniczyliśmy w dwóch wycieczkach edukacyjnych zorganizowanych przez Politechnikę Gdańską: "ZA RĘKĘ Z EINSTEINEM DO TORUNIA" i "ZA RĘKĘ Z EINSTEINEM DO OLSZTYNA".


Wycieczka edukacyjna "Za rękę z Einsteinem do Torunia"


Toruń - miasto Mikołaja Kopernika, jednego z najbardziej znanych europejskich naukowców - odkrywców!

13. Nasz przewodnik wskazał Dom Kopernika i opowiedział szczegółowo wszystkie ciekawostki dotyczące tego sławnego astronoma. Kto wie - może wizyta w Toruniu natchnie kogoś do przeprowadzenia swoich własnych badań?


14. Przechadzając się przez uliczki doskonale zachowanej średniowiecznej toruńskiej starówki, zauważymy wszechobecne tradycyjne pierniki toruńskie. Weszliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Tu czekała na nas lekcja chemii kuchennej w postaci pieczenia słynnego ciasta piernikowego. Co najważniejsze, odbywało się to w pomieszczeniach, narzędziami i w technice takiej, jaką stosowano w XVI wieku.


15. Zostaliśmy czeladnikami Mistrza Piernikarskiego i aktywnie uczestniczyliśmy w całym procesie: od poznania składników piernika, własnoręcznego przesiewania maki, ubijania korzeni, łączenia ciepłego miodu z mąką i przyprawami, aż po ugniatanie i wałkowanie ciasta.


16. Z gotowego ciasta sami wycinaliśmy pierniki figuralne, wkładaliśmy ciasto do ozdobnych form, które po upieczeniu zabraliśmy jako pamiątkę z tego niezwykłego muzeum.


17. Po zmroku uczestniczyliśmy w interaktywnej lekcji historii. Spacerując z pochodniami po Forcie nr IV zdobywaliśmy wiedzę - tym razem związaną z budownictwem militarnym!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz