środa, 21 lipca 2010

Młodzi aktorzy z Bytoni

Nieśmiało marzyliśmy o wyróżnieniu. Jakie było nasze zaskoczenie, kiedy usłyszeliśmy, że zajęliśmy I miejsce.


Od września 2009 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. E. Dylewskiego w Bytoni działa pod opieką pani Barbary Kamysz i pana Piotra Wróblewskiego (pracownika GOK w Zblewie) zespół teatralny liczący 10 uczniów. Pierwszym przedstawieniem, jakie zaprezentowaliśmy z okazji Święta Niepodległości, była inscenizacja pt. Opowiedz mi, dziadku.

Od marca bieżącego roku pracowaliśmy nad sztuką opracowaną na podstawie baśni bułgarskiej pt. Bociany. To bardzo piękna i pouczająca opowieść o Siłanie - młodym mężczyźnie, spędzającym beztrosko czas w karczmie na hulankach i pijaństwie. Przysparza on wielu zmartwień rodzicom, którzy próbują rozwiązać problem, namawiając syna do małżeństwa. Po krótkotrwałej poprawie Siłan unieszczęśliwia kolejne osoby: żonę i dziecko. Dopiero po niezwykłej przemianie w bociana mężczyzna odkupia swoje winy i wszystko dobrze się kończy.


Z tą inscenizacją pojechaliśmy w kwietniu na Gminny Turniej Zespołów Teatralnych SZRANKI TEATRALNE do Zblewa. W maju gościliśmy na IX Przeglądzie Zespołów Teatralnych Szkół Podstawowych ARLEKIN w Starogardzie Gd.

Następnie uczestniczyliśmy w Eliminacjach Rejonowych XXVI Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego Niebieskich Tarcz w Starogardzie Gd., w których zdobyliśmy I nagrodę. Była to dla nas wielkie wyróżnienie. Kolejnym etapem tego konkursu był udział w Finale XXVI Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego Niebieskich Tarcz, który odbył się 15 czerwca w Gdańsku. Na deskach Teatru Lalek MINIATURA rywalizowało 12 zespołów województwa pomorskiego. Wszystkie inscenizacje posiadały wysokie walory artystyczne i wychowawcze. Spektakle były bardzo zróżnicowane pod względem prezentowanych form. Podejmowały aktualne problemy dzieci i młodzieży. Traktowały między innymi o lękach dziecięcych, nałogach, braku akceptacji przez rówieśników, niedostatecznym zainteresowaniu dziećmi przez rodziców. Konkurencja była duża, toteż z niecierpliwością oczekiwaliśmy ogłoszenia werdyktu przez jurorów. Nieśmiało marzyliśmy o wyróżnieniu. Jakie było nasze zaskoczenie, kiedy usłyszeliśmy, że zajęliśmy I miejsce. Radości nie było końca. Oprócz nagrody zespołowej były też indywidualne dla szczególnie wyróżniających się aktorów. Otrzymali je Miriam Fierek z kl. IV oraz Sebastian Grygiel z kl. VI. Zagraliśmy w następującej obsadzie:

Siłan (główny bohater) - Weronika Milewska z kl. VI,

Neda (żona Siłana) - Agata Zimnak z kl. V,

matka Siłana - Małgorzata Świech z kl. VI,

Bożyn (ojciec Siłana) - Angelika Głogowska z kl. VI,

Wiełko (synek Nedy i Siłana) - Sebastian Grygiel z kl. VI,

sąsiad - Natalia Para z kl. V,

sąsiadka - Alicja Herman z kl. IV,

misjonarz - Tomasz Sobczak z kl. VI,

narrator - Agnieszka Dorawa z kl. VI,

bocian - Miriam Fierek z kl. IV.

W nowym roku szkolnym zamierzamy dalej rozwijać nasze talenty aktorskie na

zajęciach kółka teatralnego.

Agata Zimnak z kl. V


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz